Konut Satışlarındaki Düşme Tapu Gelirini De Azalttı

Konut Satışlarındaki Düşme Tapu Gelirini De Azalttı

Konut Satışlarındaki Düşme Tapu Gelirini De Azalttı

Bu yılın 3'üncü çeyreğinde konut satışlarının bir önceki çeyreğe göre düşmesi nedeniyle tapu harcından elde edilen gelir de aynı dönemler itibarıyla yaklaşık yüzde 6 azaldı
 
Erdal Çelikel - Konut satışlarının bu yılın 3'üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 düşmesi, aynı dönemler itibarıyla tapu harcı gelirinin de yaklaşık yüzde 6 azalmasına neden oldu.
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, konut satışları bu yılın 3'üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2,4 gerileyerek 103 bin 543'e düştü.
 
Konut satışlarındaki bu düşüş, yakın zamanda tapu harcının yüzde binde 1,6'dan binde 2'ye çıkarılmasına karşın, Maliye'nin buradan elde ettiği gelirleri de etkiledi.
 
Buna göre, tapu harcı gelirleri 2012'nin 3'üncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 civarında azalarak 1 milyar 150 milyon 162 bin liradan, 1 milyar 85 milyon 187 bin liraya geriledi.
 
-"Harç bedeli düşürülmeli"-
 
Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, konutta değere göre KDV alınması ve tapu harcına zam yapılması gibi uygulamaların sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.
 
Yakın zamanda binde 1,6 olan tapu harcı oranının binde 2'ye çıkarıldığını hatırlatan Yetkin, "Son dönemlerde konut satışlarının daralmasında bu uygulamaların da etkisi olmuştur. Ayrıca proje aşamasında konut satışlarına kısıtlama getirilmesi de konut satışlarının düşmesinde bir etken" dedi.
 
Geçmişte kısa bir süre tapu harç bedelinin binde 0,5'e düşürüldüğünü ve bunun olumlu etkisinin hemen görüldüğünü kaydeden Yetkin, "Sonuçta geçmişte bu denenmiş ve sonuçları net olarak görülmüş" diye konuştu.
 
Yetkin, bütün bunlara karşın konut kredi faiz oranlarında yaşanan gerilemenin sektörü yavaş yavaş canlandırdığını dile getirdi.
 
Yayıncı: Hamdi Ateş

Etiketler : Konut Satışları , Tapu Geliri , Erdal Çelikel , Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman