Dönüşümde mahalle kültürü unutulmayacak

Dönüşümde mahalle kültürü unutulmayacak

 Dönüşümde mahalle kültürü unutulmayacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) "Türkiye'de Kentsel Dönüşüm Projelerinin Sağlıklı Yürütülmesi İçin Yöntem Arayışı" adıyla düzenlediği çalıştay raporunu tamamladı. Kentsel Dönüşüm için izlenmesi gereken yöntemlerin sıralandığı raporda "AVM modasından uzak durulmalı. Manav, kasap, terzi, bakkal, yüncü, tuhafiye ve berber gibi her mahallenin olmazsa olmazı donatılar sokak ve meydanlara akıllıca yerleştirilmelidir" denildi. Raporda özellikle şehirlerde geri kalmış ulaşım altyapısına dikkat çekilirken, "Farklı toplu taşıma araç ve yollarının hazır hale getirilmesi öncelik olmalıdır" uyarısı yapıldı. Ayrıca izolasyonun gerekliliğine dikkat çekildi. 
 
HALKIN GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ 
Kültürel dokunun korunmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtilen raporda "Halkın görüşlerine başvurulmalı ve tercihleri dikkate alınmalıdır" ifadesi yer aldı. Raporda, "Sosyal entegrasyon" uyarısı da yapıldı. "Bunun için halk evleri, çamaşırhaneler, çeşmeler, ibadethaneler, düğün ve cenaze gibi toplantıların yapılacağı alanlar, kütüphane, spor alanları, park alanları, tiyatro, resim, heykel ve müzik atölyeleri, bitki yetiştirme alanları yapılmalı" ifadelerine yer verildi. 
 
STK'ların katılımı önemli
Raporda, dönüşüm çalışmalarına sosyolog, psikolog ve STK'ların katılımının önemine geniş yer verildi. Çalışmaların siyasi gündem malzemesi yapılmaması için hassasiyet vurgusu yapıldı. 

Etiketler : mahalle kültürü , Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman