Kentsel dönüşüm yeni beklentilere yol açtı

Kentsel dönüşüm yeni beklentilere yol açtı

Kentsel dönüşüm yeni beklentilere yol açtı

Ülke genelinde 81 ilde yaklaşık 7 milyon riskli konutun elden geçirileceği ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' ahşap kapı sektöründe yeni beklentilere yol açtı.


Ahşap kapı üretiminde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden Tosya'da, 20 yıllık süreçte kentsel dönüşümden 3 milyar dolar gelir hedefleniyor.

Tosya'da kentsel dönüşüm heyecanı

Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesut Güvercin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 400 milyar dolara mal olacak ''Kentsel Dönüşüm Projesi''nden ilçe olarak 3 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Ahşap kapı dendiğinde Türkiye'de ilk önce Tosya'nın akla geldiğini belirten Güvercin, şöyle konuştu:

''Tosya, ahşap kapı ve pencere üretiminde büyüklü küçüklü çoğu modern makinelerde seri üretim yapan 500'den fazla fabrika ve atölye ile Türkiye'nin ahşap kapı ihtiyacının yaklaşık 20'sini karşılamaktadır. Kentsel dönüşüm projesi tüm sektörlerde olduğu gibi bizlerde de büyük bir heyecan oluşturdu. Bu projeyle, eskimiş, yıpranmış, depreme dayanıksız, çevre görüntüsünü bozan konut ve yapılar yıkılarak; yerine mimarisi düzgün, çevresel düzenlemesi, yol ve alt yapısı geleceğe göre dizayn edilmiş kentler oluşacak. Tosya, teknik olarak kentsel dönüşüm projesine hazırdır. Bu projeden ilçemiz yeterince yararlanmalıdır''

Binalarda kullanılan plastik malzeme ve doğramaların kanserojen madde içerdiği gerçeğinin herkes tarafından bilindiğini belirten Güvercin, ''Sağlığın her şeyden önemli olduğu günümüzde doğal ahşap veya yoğunlukla ahşap malzeme içeren kapıların kullanılması gerekir. Sağlığımız için ahşaptan vazgeçmeyelim '' şeklinde konuştu.

''TOKİ ve deprem konutlarına kapı ürettik''

Sanayici-iş adamı Fazıl Ateş ise, ahşap kapı sektörünün gelişmesi için çalıştıklarını söyleyerek, Tosya'da 30'u fabrika olmak üzere 500 iş yeri bulunduğu bilgisini verdi.

Bu iş yerlerinden Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerine kapı gönderildiğini vurgulayan Ateş, ''Son dönemde Tosya, TOKİ ve deprem konutlarına önemli ölçüde kapı üretmiştir'' dedi.

Ahşap kapı üretiminde söz sahibi Tosya'nın Amerikan panelinde ve kapı sektöründe piyasayı belirleyecek konumda olduğuna işaret eden Ateş, şöyle konuştu:

''Kapılarımızın tercih edilmesinin sebebi, kalite ve fiyattır. Biz malımızı az karla satıyoruz. Hızlı üretim ve zamanında teslim de çok önemli. Mevcut teknolojimizle bu duruma ayak uydurabiliyoruz.''  HABER 7

 

Etiketler : ''Kentsel Dönüşüm Projesi , ahşap kapı sektöründe , Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesut Güvercin , TOKİ ve deprem

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman