Maketten konut satışı yasağı askıya alındı

Maketten konut satışı yasağı askıya alındı

 

Maketten konut satışı yasağı askıya alındı
 
Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı’nda yer alan ‘maket üzerinden konut satışını yasaklayan’ düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda tasarıdan çıkarıldı.
İnşaat sektöründe büyük tartışmalara yol açan maket üzerinden konut satışını yasaklayan düzenleme askıya alındı. Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı’nda yer alan düzenleme, TBMM     Genel Kurulu’nda verilen bir önerge     ile yasa metninden çıkarıldı. Böylece, maketten konut satışlarına devam kararı verilmiş oldu. Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı’ndan çıkarılan düzenleme, inşaat firmalarının maketten konut satışlarına dolaylı olarak sınırlama getiriyordu. Düzenlemede, maketten konut satışı yapmak isteyen firmaların öncelikle SPK’ya projelerini sunması ve projenin onay alması halinde satışlara başlaması öngörülmüştü. Söz konusu düzenleme gayrimenkul sektöründe büyük tartışmalara yol açmış, sektör temsilcileri düzenlemenin konut satışlarını olumsuz etkileyeceğini öne sürmüştü.
 
Tüketici Yasası’na girebilir
 
Ekonomi bürokratları, maketten konut satışlarına yasaklayan düzenlemeden tamamen vazgeçilmediğini bildirdiler. Yetkililer, düzenlemenin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak görüşe açılan Tüketici Yasa Tasarısı’na konulmasının planladığını kaydettiler. Yetkililer, yeni tüketici taslağında, konut satışları ile ilgili düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, söz konusu düzenlemenin kapsamı genişletilerek maketten konut satışlarına disiplin getiren hükümlerin de konulabileceğini kaydettiler.
 
BABACAN’DAN YATIRIMCIYA UYARI
 
BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan “Borsaya yatırım yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli husus, kime ortak olduklarıdır” dedi. Babacan, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerindeki sorularını yanıtladı. Hisse senedi alanların şirketlere artısıyla eksisiyle ortak olduğuna değinen Babacan “Uzan grubunun kuruluşlarına (Çukurova ve Kepez Elektrik) ortak olmak için girenler Uzanlar’ın her türlü iş yapma riskini de üstlenmiş oluyorlar. Borsaya yatırım yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli husus, kime ortak olduklarıdır” dedi. İMKB’deki yabancı payının yüzde 65.46 olduğunu da belirten Babacan, 7.300 yabancı yatırımcının 131 milyarlık portföyü olduğunu söyledi.

Etiketler : BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan , Maketten konut satışı , Meclis Genel Kurulu , TBMM Genel Kurulu

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman