Yeni Konutlar ve 7 İldeki Mevcut Satılık Konut Stokunun Güncel Fiyat Aralıkları

Yeni Konutlar ve 7 İldeki Mevcut Satılık Konut Stokunun Güncel Fiyat Aralıkları

Yeni Konutlar ve 7 İldeki Mevcut Satılık Konut Stokunun Güncel Fiyat Aralıkları

REIDIN.com olarak, Türkiye’nin 7 büyük ilindeki satılık ev fiyatlarını 4,5 milyon ilan ve 30 bin markalı konut üzerinden inceleyerek bir analiz gerçekleştirdik. İşte sonuçlar…

2012 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde, geçtiğimiz senenin konut fiyatları üzerine kapsamlı bir analiz gerçekleştirdik: Türkiye’nin 7 büyük ilini baz alarak hesapladığımız veriler, ülkedeki konut satış fiyatları üzerine genel bir perspektif oluşturmaya hizmet ediyor. Ortaya çıkan sonuçlar, konutların tiplerine, bölgelerine göre değişen fiyat aralıklarının yanı sıra, bu illerin sosyal yaşamlarına ve yapılarına dair de ipuçları veriyor.

Aşağıdaki tablo ve grafiklerdeki veriler, mevcut konut stoku için 7 büyük ildeki 1 Ocak 2010 - 31 Ekim 2012 tarihleri arasında yayınlanan toplam 4.529.553 adet satılık ilan ve yeni konutlar için 19 geliştiricinin 62 projesinde sunduğu 30 bin markalı konut üzerinden oluşturuldu.

İlanların, ele alınan illere göre dağılımı ise şu şekilde:
Adana: 144.359
Ankara: 963.387
Antalya: 233.086
Bursa: 161.681
İstanbul: 2.533.171
İzmir: 378.135
Kocaeli: 115.734

Ankara: Uygun fiyatlı konutların da başkenti
Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere, konutları farklı fiyat segmentlerine ayırdık. Buna göre, 0-100 bin lira arası olan "en ucuz ev" kategorisine baktığımızda, Ankara’da geçtiğimiz yıl içerisinde verilen ilanların %51,8’inin bu segmentte yer aldığı gözlemlenebilir. Başkenti %47,0 ile Kocaeli, ardından %42,7 ile Antalya izliyor. İstanbul %15,7 ile bu listenin en altında yer alıyor.


Lüks konut şampiyonu: İstanbul
"500 bin ve üzeri" herkesin karşılayabileceği bir rakam değil elbet. Yüksek alım gücüne sahip, "üst sınıf" veya "lüks" olarak nitelendirebileceğimiz bu konutların yüzdesinin en kabarık olduğu il, %7,9 ile İstanbul. Türkiye’deki diğer büyük şehirlerin hiçbiri, bu rakamın yanına dahi yaklaşamıyor: ona en yakın il, %2,5 ile İzmir. Diğer şehirlerde ise bu oran hep %1’in altında.
Aynı şekilde "300 – 500 bin" fiyat aralığına baktığımızda da, bu oranın en yüksek %14,2 ile İstanbul’da tespit edildiğini görmek mümkün. Diğer illerde oran hep %10’un altında ve yine bu segmentte de  İstanbul’a en yakın ilimiz %8,2 ile İzmir.


Markalı yeni konutlar: Ya çok ucuz ya da çok pahalı
Bu 7 büyük ilde yer alan markalı yeni konut projelerine baktığımızda, en kalın dilimin %31,7 ile "300-500 bin" segmenti olduğu göze çarpıyor. Hemen ardından gelen segment, %14,2 ile "0 – 100 bin"lik fiyat aralığı ve yine ardından neredeyse aynı oranda, burun farklıyla %14,1 ile "500 bin ve üzeri" fiyat aralığı geliyor. Bu verilere göre 7 büyük ilimizde yer alan markalı yeni konutların, 2012’de ya çok ucuz ya da çok pahalı olduğunu söylemek mümkün gözüküyor.

Daha fazla konut verisi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

REIDIN.com Hakkında
REIDIN, Türkiye'de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi'nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.

Etiketler : REIDIN.com , 30 bin markalı konut üzeri , konut satış fiyatları

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman