Evlenmenin tam zamanı

Evlenmenin tam zamanı

 

Evlenmenin tam zamanı
Ekonomideki gelişmeler kredi faizlerini aşağıya çekerken, konut sektörü de cazip kampanyalar düzenliyor. TEB Bireysel Pazarlama Direktörü Beyza Selçuk, ev alacaklara önemli bilgiler verdi
 
Son aylarda piyasalarda yaşanan bayram havası faizleri olumlu etkilerken, özellikle konut piyasası yeniden canlandı. Konut kredisinde faizler yüzde 1'in altına gerilerken, ev almak isteyenler için de büyük bir fırsat doğdu. Kredilerin daha ucuz olmasının yanında, inşaat firmalarının cazip kampanyaları da konut almak isteyenlere önemli avantajlar sunuyor. Yine de konut kredisi kullanırken ya da konut alırken dikkat etmemiz gereken birçok konu bulunuyor. Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel Pazarlama Direktörü Beyza Selçuk, bu konuda çok önemli bilgiler verdi. "Ev sahibi olmak için birikiminiz var ise değerlendirmenin tam zamanı" diyen Beyza Selçuk, şöyle devam etti: "Konut kredisinde, 2011 yılında beklentilerin üzerinde gerçekleşen faiz oranlarından sonra 2012 yılına daha ılıman bir havada girildi. Yıl sonu itibari ile faiz oranları yüzde 1'in altına indi, böylece konut alımı için avantajlı bir fiyatlama oluştu. Piyasalardaki bu bayram havası ile birlikte konut yatırımına olan ilgi yeniden artmaya başladı. Özellikle Ekim, Kasım Aralık ayında konut yatırımına olan ilginin arttığını görüyoruz. Konut fiyatlarının uzun vadede kazandırması, banka faizlerinin uygunluğu ve kira getirisi nedeniyle konut, Türk halkı tarafından her zaman güvenli yatırım amacı olarak görülüyor. Bu yıl konut kredisi pazarı yüzde 12 büyüdü. Gelecek yıl ise yüzde 20 büyümesini bekliyoruz. Yıl sonu itibarıyla konut kredisi toplam hacminin 78 milyar TL'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de nüfusun artış hızı, genç ve tüketime yönelik nüfusun toplam nüfus içindeki payı ve yaşam standartlarındaki değişimler, konut talebini de direkt olarak etkiliyor. Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler; kaliteli konut yapan, vizyon sahibi, markalaşmış firmaları tercih ediyor. Bu bağlamda 2012 yılında ağırlıklı olarak markalı projelerin ve kentsel dönüşüm projelerinin konut piyasasına ivme katacağını tahmin ediyoruz."
 
YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİN
Konut yatırımı yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Beyza Selçuk, şu uyarılarda bulundu: "Aileyi gelir ve giderleri ile bir şirket gibi düşünebiliriz. Her şeyden önce aylık düzenli gelir ve temel giderlerimiz çok iyi belirlenmeli. Giderlerimizin okul başlangıcı, tatil gibi zamanlarda ne yönde değiştiğini iyi hesaplamalı, ikramiye gibi yan gelirlerimiz varsa bunların ne zaman, ne kadar olduğunu iyi bilmeliyiz. Böylece yıl içerisinde ne zaman tasarruf edebileceğimizi, ne zaman borçlanmamız gerekeceğini, bu borçları gelirimizle ne şekilde ödeyebileceğimizi sağlıklı belirlememiz mümkün. Ayrıca ödeme ve harcama dengemizi oluştururken, mutlaka geleceği de düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. Gelecekte yapmak istediğimiz yatırımlar ya da gelecekte oluşabilecek zam, terfi gibi gelirler ile oluşabilecek beklenmedik masraflar mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Konut kredisi aylık ödemenizin aylık gelirinizin yüzde 40'ını geçmemesini tavsiye ederiz. İleride yatırım veya oturma amaçlı ev almak gibi bir planınız var ise, konut kredisini evin değerinin yüzde 75'ine kadar alabileceğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bugünden en azından almayı düşündüğünüz gayrimenkulün yüzde 25'ini biriktirmeye başlamalısınız. Birikim için de birikim, mevduat hesapları iyi bir alternatif olabilir. Risk almaya biraz daha yatkınsanız, sepet yaparak birikimlerinizi birden fazla yatırım aracında değerlendirebilirsiniz."
 
KENDİ PLANINIZI HAZIRLAYIN
Kredi kullanırken herkesin kendi planını oluşturması gerektiğini belirten Beyza Selçuk, şu açıklamayı yaptı: "Piyasada kullanılan konut kredilerinin çoğu eşit taksitli krediden oluşuyor. Ancak kendi ödeme planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. İster ara dönemlerde toplu bir miktar ödeme yaparak aylık taksit tutarını düşük tutabilirsiniz. Ya da ilk birkaç yıl düşük ödemeli, sonraki yıllarda ise enflasyon oranında artırarak daha yüksek miktarda ödeme yapılabilirsiniz. Örneğin; yeni işe girmiş bir kişi, 10 yıl vadeli kredisini, 5 yıl sonra terfi olacağını ve zam alacağını hesaplayarak 'artan taksit tutarlı bir ödeme' planlayarak alabilir. Yıllar itibarıyla zam alacağı ya da terfi olacağı öngörüsünden yola çıkarak, ilk 5 yıl düşük tutarda, daha sonraki yıllarda ise daha yüksek tutarda olan bir ödeme planı yapabilir. Başta düşük tutarlı taksit ödemek toplam geri önenen tutarda küçük de olsa bir artışa neden olur. Ancak ödeme gücüne göre tercih edilebilir bir seçim olarak karşımıza çıkıyor."
 
KREDİNİZİ YENİDEN YAPILANDIRMA FIRSATI
Faizlerin düşmesi sonucu, daha önce yüksek orandan kredi kullananlar borçlarını yapılandırabiliyor. Beyza Selçuk, bu konuda şu bilgileri verdi: "Daha önce kullanılan bir kredinin daha düşük faiz oranı olan başka bir konut kredisi kullanılarak kapatılmasının tüketici açısından avantajları olmaktadır. Öncelikle yeni kredinin faiz oranı daha düşük olduğu için taksit tutarları da daha düşük olmaktadır. Ancak konut kredinizi başka bir bankaya taşıyorsanız erken kapama komisyonu gibi ek masraflar çıkabilir. Yeniden yapılandırma kararı almadan önce, yeni kredi kullandırımında oluşacak masraflar dikkate alınarak karar verilmelidir."
 
180 AY VADEYE KADAR KONUT KREDİSİ VAR
Beyza Selçuk, Türk Ekonomi Bankası olarak çok cazip faiz seçenekleri sunduklarını belirterek, şunları söyledi: "Konut yatırımı yapmak isteyenlere büyük fırsat sunuyoruz. 36 ay vadeye kadar yüzde 0.78, 37-72 ay vadelerde yüzde 0.79, 73-120 vadelerde yüzde 0.80'den başlayan faiz oranları sunuyoruz. Daha uzun vade isteyenlere yüzde 0.89 faizle 180 aya kadar konut kredisi kullanma fırsatı veriyoruz. Ayrıca kredi müşterilerine özel 'mola' özelliği ile tüm taksitli kredi ürünlerinde yılda 2 aya kadar taksit atlatma imkanı sunuyoruz. 'Molalı Kredi' uygulamamızla hem likidite sıkışıklıklarında müşterilerimize destek oluyor, hem de kredibilitelerinin bozulmasına engel oluyoruz."
 
ARA ÖDEME YAPARAK TAKSiTLERiNiZi AYDA 300 TL DÜŞÜREBiLiRSiNiZ
Eşit taksitli konut kredisi örnek tablo 
Kredi tutarı: 100.000 TL
Vade: 120 ay 
Faiz oranı: 0.81 
Taksit tutarı: 1.306 TL 
 
Ara ödemeli konut kredisi örnek tablo 
Vade: 120 ay 
Faiz oranı: 0.81 
Taksit tutarı: 2.110,95 TL 
Her yılın 12. ayı 5.000 TL ara ödeme ile 
Taksit tutarı: 1.018 TL'ye düşebilir.  Takvim

Etiketler : Bireysel Pazarlama Direktörü Beyza Selçuk , konut sektörü , Konut yatırımı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman