İstanbul'da kiracı olmak çok zor

İstanbul'da kiracı olmak çok zor

İstanbul'da kiracı olmak çok zor

Türkiye genelinde yeni konut fiyatları kasımda, geçen yıla göre yüzde 9.23 oranında artarken, İstanbul kiraların en fazla yükseldiği il oldu. Antalya ise ikinci el konut fiyat artışında zirveyi bırakmadı.
 
Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Kasım ayı raporu yayınlandı. İkinci el konutları içeren REIDIN.com Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0.99, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.21 oranında artış gerçekleşti. Antalya, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1.46 değer artışıyla, Kasım 2012'de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, İstanbul'da yüzde 1,22, İzmir'de yüzde 1.06, Adana'da yüzde 0.81, Ankara'da yüzde 0.29, Bursa'da yüzde 0.20 oranında artarken, Kocaeli'de ise değişmedi.
 
İSTANBUL'DA KİRALARIN METREKARE FİYATI YÜZDE 1.18 YÜKSELDİ
 
Endekse göre, Kasım ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 1.18 artışla İstanbul oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, Adana'da yüzde 0.82, İzmir'de yüzde 0.81, Antalya'da yüzde 0.61, Ankara ve Bursa'da yüzde 0.40 oranında artarken, Kocaeli'de yüzde 0.40 oranında azaldı. Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Kasım 2012 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 0.48 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.23 oranında yükseldi.
 
YENİ KONUTLARIN METREKARE FİYATI YÜZDE 0.32 İLE 0.50 ARASINDA ARTTI
 
Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0.32, 2+1 daire tipinde yüzde 0.31, 3+1 daire tipinde yüzde 0.41 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 0.50 oranında arttı. Kasım ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 m2 konutlarda yüzde 0.32, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0.33, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0.32, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0.49, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0.50 oranında arttı.
 
"FAİZLERDEKİ DÜŞÜŞ SATIŞA OLUMLU ETKİ YAPTI"
 
Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, endeks sonuçlarını, "Ağustos ayından beri düşüşe geçen faiz oranlarının mevcut durumda son derece cazip bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Mortgage kullandırımlarına bakarak faizlerdeki düşüşün satışlarda olumlu bir etki yaptığını da söylemek mümkün" diye değerlendirdi. Garanti Mortgage'nin de bu olumlu etkiyi artırmak için 31 Ocak'a kadar kredi başvurusu yapan müşterilerine yılbaşı hediyesi verdiğini belirten Güven, "24 aya varan son taksitlerini ödediğimiz Taksitler Garanti'den kampanyası gibi çeşitli kampanyalar sunuyoruz" dedi.
 
"FİYATLARLAR YIL SONU VE YENİ YILDA YUKARI YÖNLÜ DEVAM EDER"
 
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya ise Kasım ayı sonuçlarını değerlendirirken, Yeni Konut Fiyat Endeksinde genel ve alt endeksler düzeyinde fiyat artışlarının göreceli olarak devam ettiğini söyledi. Gökkaya, şöyle devam etti:
 
"Endeks değerleri İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.46 oranında, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0.58 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 7.1 puan fazla artış göstermiştir. Beklentimiz fiyatlardaki hareketlenmenin yıl sonunda ve yeni yılda yukarı yönlü devam edeceğidir."  Sabah

Etiketler : yeni konut fiyatları , Garanti desteği , yeni konut satış fiyatları , Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman