Konutta 'net' metrekare devrimi

Konutta 'net' metrekare devrimi

Konutta 'net' metrekare devrimi

İNDER, KONUTDER ve GYODER, konutlarda brüt-net metrekare karışıklığına son verecek. 2013'te "halı alanı" kavramı esas alınacak.
 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) konutlarda brüt-net metrekare konusunda yaşanan kafa karışıklığına son verecek. 2013'te sektöre "Halı alanı" kavramı getirilecek. Üç derneğin temsilcileri metrekare kavramının yanı sıra sektörün sorunlarını masaya yatırdı. 
 
KDV ARTIRILMASI: KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, sektörün gündemindeki KDV oranları konsunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Konut satışlarının yüzde 90'ının 150 metrekarenin altında. Satılan dairelerin KDV'si, Maliye'ye ödeniyor ve sonra iade alınıyor. Şirketimiz Sinpaş'ın Maliye'de biriken KDV'si ödenmiş sermayemizin yüzde 25'ine ulaştı. Maliye, KDV'yi eşitleyerek bunları alabilir." 
 
DİSİPLİN ŞART: Temsilciler, sektörün hep birlikte disipline olması gerektiğini söylediler. Bu konudaki önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundukları bilgisini verdiler. 
 
KV ÖNEMLİ: GYODER Başkanı Işık Gökkaya, "Yabancılara GYO'larda Kurumlar Vergisi (KV) muafiyeti olduğunu söyleyip, şimdi de kaldırılacağını anlatmamız zor. Sektörü büyütmek için bu tür enstrümanlara ihtiyaç var" dedi. 
 
Ak ile karanın ayrılması lazım
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut projelerinde yapanın sorumluluğunun inşaat bittikten sonraki 5 yılı kapsaması gerektiğini söyledi. Durbakayım, "Bir şekilde akla karanın ayrılması gerek" dedi.  SABAH

Etiketler : Konutta net metrekare , İstanbul İnşaatçılar Derneği , İNDER , GYODER , GYO , İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman