Cezaevi arazisine 2 bin 500 konut

Cezaevi arazisine 2 bin 500 konut

Cezaevi arazisine 2 bin 500 konut

Bayrampaşa Cezaevi'nin içinde bulunduğu alanda kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı.
Ali Kuş'un haberi;
 
Proje kapsamında, kentsel dönüşümde evi yıkılacak vatandaşların geçici ikameti için 2 bin 500 konut inşa edilecek. İhaleyi alan şirketin projeyi tamamlamasının ardından ilk kazmanın 2013 sonunda vurulması planlanıyor.
 
İstanbul'nun en önemli kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Bayrampaşa'da yeni yapılanma için çalışmalar hayata geçiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa Cezaevi'nin de içinde bulunduğu alanda yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları için proje ihalesi yaptı. İhaleyi 2,5 milyon lira bedelle kazanan şirket, kentsel dönüşümle ilgili bölgede uygulanacak kentsel dönüşüm projelerini hazırlayacak. Projenin hazırlık sürecinin tamamlanmasıyla, toplam 22 bin bina stoku bulunan Bayrampaşa'de evleri yıkılıp yeniden yapılacak olan vatandaşların geçici ikameti için 2 bin 500 konut yapılacak. Vatandaşlar evlerinin tahliyesinin ardından bu konutlara yerleştirilecek ve konutları teslim edene kadar ikamet edecek. Projede, Sağmalcılar Devlet Hastanesi'nin bulunduğu bölge de içine alındı. TEDAŞ'a ait arazinin de kamulaştırılmasının ardından yeni konutlar içerisinde 20 bin metrekarelik sağlık tesisi ayrılarak, yeni hastane inşa edilecek.
 
İLK KAZMA 2013'TE
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi Büyükşehir Belediyesi'ne, Çağlayan'daki belediyeye ait arazi de İstanbul Adliyesi için Adalet Bakanlığı'na devredilmişti.
 
Okul, hastane ve cami projede
Çağlayan'daki araziye İstanbul Adliyesi'nin yeni binası yapılırken, Bayrampaşa Cezaevi'nin bulunduğu 150 bin metrekarelik alan da kentsel dönüşüm alanı olarak belirledi. 2 bin 500'e yakın konut yapılması planlanan alanda hastane yeri, okul alanı, iki tane meydan ve bir cami olacak. İsmetpaşa Mahallesi'ni de içine alacak şekilde uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmalarında ilk kazmanın, projenin hazırlanmasının ardından 2013 yılı sonunda vurulması planlanıyor.
 
Kamulaştırma tamamlandı
Cezaevinin içinde bulunduğu alan hazırlanan imar planları geçen eylül ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti. Meclis toplantısında, çalışmalar hakkında bilgi veren Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, eski Bayrampaşa Cezaevi'nin olduğu hastanenin alanını da 20 dönümün üzerine çıkararak, okul alanı koyulduğunu ve metro güzergahında istasyonu getirildiğini ifade etti. Alanda İsmail Cem'e ait araziyi kamulaştırdıklarını anlatan Aydıner, 'Cem'in arazisi de 16 dönümlük bir arazi, biz buraya 25 milyon lira ödedik. Bayrampaşa halkı için kamulaştırdık. TEDAŞ denilen 19 dönümlük bir araziyi de kamulaştırıyoruz' dedi.

Etiketler : Bayrampaşa Cezaevi , 2013 emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman