Konutta fazla var fiyatlar düşecek

Konutta fazla var fiyatlar düşecek

 

Konutta fazla var fiyatlar düşecek
İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, artık Türkiye'de, özellikle büyükşehirlerde konut fazlasından söz edilmeye başlandığını söyledi
 
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut piyasasındaki arz-talep dengesizliğinden kentsel dönüşümdeki sorularından kadar bir dizi konuda dikkat çekici açıklamalar yaptı.
 
Bu kapsamda özellikle şehir ve büyükşehirlerde son dönemde ciddi konut fazlası oluşmaya başladığını vurgulayan Koçoğlu, konut açığı değil, artık konut fazlasından bahsedildiğini belirtti .Koçoğlu, konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde düşeceğini savundu.
 
Nitelikli firma uyarısı
 
Kentsel dönüşümle ilgili de yorum yapan ve "fikir doğru, gidişat yanlış" diyen Koçoğlu, yanlış uygulama yüzünden kentsel dönüşüme nitelikli inşaat firmalarının giremediğini savundu. Koçoğlu, müteahhitlerin kentsel dönüşümde karşılaştıkları sorunları şöyle anlattı:
 
'İkna değnekçi işi'
 
"Kentsel dönüşümün başladığı günden bu yana nitelikli müteahhitlerin bulunduğu İNTES’e üye bir tek inşaat şirketi dahi iş alamadı. İnşaat işleriyle hiç ilgisi olmayan bir arkadaşıma rastladım. ‘Sarıyer’de kentsel dönüşüme başladım’ dedi. Sistem büyük inşaat firmalarının katılımın zorlaştırıyor. Çünkü bir yerde 500 kişiyi bir araya getireceksin, onların eşleri, çocukları, mirasçıları derken sayı bin kişiyi geçiyor. Bu kadar kişiyle anlaşma sağlamak inşaatçıların değil değnekçilerin işi. Ben bu kadar kişiyi kafaya almak için akrobasi yapamam. Organizasyon işini örneğin belediyeler yapsın."
 
BDDK gibi yapı olmalı
 
Şükrü Koçoğlu, çarpıcı reklamlarla maketten konut satan inşaat sektörünün Türkiye’de yeni bir bankerzede vakası ortaya çıkaracağını söyledi. Bu kişilerin halktan para toplama faaliyeti yaptığını, dolayısıyla bankalardan hiçbir farkı olmadığını belirten Koçoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Para toplamak bu kadar kolay olmamalı. Tıpkı BDDK gibi İnşaat İşleri Düzenleme ve Denetleme Kurumu kurulmalı."  ERDOĞAN SÜZER - BUGÜN 

Etiketler : İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu , Kentsel dönüşüm , İNTES , Kentsel dönüşüm

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman