inşaat sektörü, 2013 reçetesi

inşaat sektörü, 2013 reçetesi

Sektörün 2013 reçetesi

2011’de iyi bir yükseliş yakalayarak yüzde 7.5 büyüme oranı ile lokomotif sektör sayılan inşaat sektörü, 2012’de çelişkilerle dolu bir yıl yaşadı.
 
Konut pazarlama ve satış danışmanlığı konusunda sektör lideri Avrupa Proje Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Ediz GİRAY; 2012 yılının önemli gelişmelerini ve 2013'te sektörü nelerin beklediğini açıklarken özellikle 2011 yılının son çeyreğinden itibaren etkili olan ekonominin soğutulma çabaları ile gerileyen büyüme oranlarına değindi. 
 
Giray şöyle devam etti; "2011 ortalarına kadar yükselen gayrimenkul sektörünün yıldızı 2011 Mayıs'ından sonra artan faiz oranları, hükümetin ekonomiyi soğutma çabaları ve dönemsel etkilerle beraber ciddi oranda küçülmeye başlamıştır. Yüzde 8'ler seviyesinden yüzde 1'in altına kadar gerilemiştir. 2012'ye gelindiğinde bu duruma tepki olarak satışa çıkacak bazı projeler ertelenmiş, satışa çıkmış alanlarda da satış kolaylığı ve performans oluşturmak adına karlılıklar düşmüş ve daha da önemlisi birçok projede satış problemleri ile karşılaşılmıştır." 
 
2012'nin en önemli olayları 
"2012 yılının en önemli gelişmeleri kabul edilen mütekabiliyet kanunu, afet yasası ve buna bağlı kentsel dönüşüm hareketi henüz uygulama detayları netleşmediği için sektörde beklediği etkiyi oluşturamamıştır. Dolayısıyla tüm beklentiler 2013'e ertelenmiştir. Diğer taraftan detayları halen belirlenmemiş olan konutta KDV kanunu ve faizlerinin hala istenen seviyede olmaması satış beklentilerinin düşük seviyelerde kalmasını tetiklemiştir." 
 
2013 REÇETELERİ
1. Öncelikli reçete hükümetin elinde. Örneğin hükümet bir an önce KDV meselesini netleştirmeli.
2. Mütekabiliyet kanununun mevzuatı bitirilip, en kısa sürede uygulamaya başlanmalı.
3. İlçe belediyeleri kentsel dönüşüm hareketine adapte edilmeli.
4. Eksik özlük hakları nedeniyle çıkan sorunlar çözülmeli.
5. Sektördeki yanlış personel seçimlerinin önüne geçip, eğitimli ve işi bilen kişilerin istihdam edilmesinin sağlanması ve bu konuda devlet destekli eğitimler verilmesi.
6. En önemlisi konut alıcılarının motive edilmesini sağlayacak yöntemlerin hayata geçirilmesi, Örneğin; konut kredisi için ödenen faizin bir kısmının vergiden düşürülmesi gibi bir çalışma planlanabilir.
 
Bu yıl parlak geçecek
2013’te faizlerin daha da aşağı çekileceğini tahmin ediyoruz diyen Ediz Giray; ”Mütekabiliyet yasasının uygulamaya başlanacağı ve kentsel dönüşüm uygulamalarının Kartal, Fikirtepe gibi öncelikle buralarda başlayacağı öngörülüyor. Bu nedenle 2013 yılının konut sektörü açısından daha parlak bir yıl olacağını düşünüyoruz” dedi ve ekledi: “2013 yılı için arsa yatırımcılarına 3 bölgeyi işaret edebiliriz. Birincisi şehrin büyüme arterleri, ikincisi hükümetin açıkladığı ‘Anadolu yakasında yeni bir şehir kuracağız’ diyerek göstermiş olduğu lokasyonlar ve üçüncüsü yeni açıklanacak olan havaalanı civarındaki ilçeler. Gittikçe yükselişte olan bu alanlar 2013 yılının en kâr getirecek yatırımları olacak.”
 
Kentsel dönüşüm ne olacak?
Giray Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ise; “Kadıköy, Bakırköy, Fatih, Eyüp, Beyoğlu ve Üsküdar gibi yerler bu dönüşüm projesine tabi olacakları için, 2013 için çok büyük arsa arzı oluşturacak yerler haline gelecek. Dolayısıyla arsa fiyat endeksi değişecek. Yani fiyatlar kısa vadede artacak, kentsel dönüşüm gerçekleştikçe de uzun vadede azalmaya başlayacak. Dolayısıyla 2013’te daha çok şehir merkezleri değerlenecek. Kısa vadede yüzde 50 - 60 gibi artış göstereceğini düşünüyoruz. Orta vadede ise dengelenecek ve uzun vadede ise fiyatlar gevşeme gösterecektir” diye yorumladı.  Emlak&Mortgage
 

Etiketler : konut pazarlama ve satış danışmanlığı konusunda sektör lideri Avrupa Proje Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Ediz GİRAY , inşaat sektörü

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman