GYODER Başkanı Gökkaya 800 bin konut satılmayı bekliyor

GYODER Başkanı Gökkaya 800 bin konut satılmayı bekliyor

800 bin konut satılmayı bekliyor!

GYODER Başkanı Gökkaya: "2012'de sektördeki büyüme, öngörülenin altında kaldı. Mevcut durum itibarıyla satılmayı bekleyen konut sayısı ise yaklaşık 800 bin"
 
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, bu yıl gayrimenkul sektöründeki büyümenin öngörülenin altında kaldığını ancak 2013'ün, kentsel dönüşüm ve yabancılara konut satışının tam anlamıyla devreye girdiği yıl olması nedeniyle sektörün cazibesinin artmasının beklendiğini belirtti.
Gökkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012'nin 3. ve 4. çeyreğinde ise "temkinli bir iyimserliğin" söz konusu olduğunu belirtti.
İnşaat 2012'yi yüzde 1,5 büyümeyle kapatacak
Türkiye gayrimenkul sektörünün 2012'yi yaklaşık yüzde 1,5'lik büyümeyle kapatacağını bildiren Gökkaya, kentsel dönüşüm ve yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili yeni yasal düzenlemelerin tam anlamıyla devreye girmemesi, KDV oranları ve Tüketici Hakları Kanunu'nda maketten satışın düzenlenmesiyle ilgili bir dönem yaşanan belirsizliklerin de etkisiyle bu yıl sektördeki büyümenin öngörülenin altında kaldığını kaydetti.
Mevcut durum itibarıyla satılmayı bekleyen konut sayısının yaklaşık 800 bin olduğuna işaret eden Gökkaya, üçüncü çeyrekte de satışların yüzde 20-25 daraldığını, KDV oranında tedirgin edici bir artış olması durumundaysa satışlar düşerken stokların artacağını bildirdi.
Gökkaya, konut kredilerinin büyümesine ilişkin öngörülerde temel varsayımların, ekonomik büyüme senaryolarının yanı sıra konut kredisi faiz oranları ve konut finansman sisteminde ikincil piyasaların çalışma etkinliği olduğunu söyledi.
Balon riski en az ülke
Gökkaya, yakaladığı siyasi, ekonomik istikrarla özellikle kriz sonrası güvenli ve cazip ortamıyla öne çıkan Türkiye'nin, iyileşen ekonomik rakamları, jeopolitik konumunun önemi, avantajlı demografik özellikleri, artan kentleşme hızı, ofis ve konut ihtiyacının da etkisiyle gayrimenkul alanında yatırımcılar açısından önemli fırsatlar sunduğuna işaret etti.
Ekonomik kriz sonrası başta Avrupa ve ABD olmak üzere gelişmiş ülke pazarlarında yaşanan durgunluğun aksine Türkiye'de konut satışlarının 2012 başında 96 bin düzeyine çıkarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 binlik artış gösterdiğini vurgulayan Gökkaya, Türkiye'nin, gayrimenkul fiyatları ve finansal yapısı itibarıyla balon riski en az olan ülke olarak görüldüğünü belirtti.
Mütekabiliyetten 10 milyar dolar bekleniyor
Kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 6,5 milyon konutun yenilenmesinin öngörüldüğünü anlatan Gökkaya, şöyle devam etti:
"Yabancılara gayrimenkul satışı, yılın ilk çeyreğinde 557 milyon olarak gerçekleşti. Mütekabiliyet yasasıyla beraber yabancı sermaye girişinin 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İstanbul'u finans merkezi haline getirme çalışmaları, inşası gerçekleştirilecek üçüncü Boğaz Köprüsü ve havaalanı gibi gelişmelerden doğan fırsatlar da sektöre ivme ve canlılık getiriyor."  sahibinden.com | Selma Şenol

Etiketler : GYODER Başkanı Gökkaya , gayrimenkul sektörü

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman