800 bin konut stoğu 2013 de artacak mı, eriyecek mi

800 bin konut stoğu 2013 de artacak mı, eriyecek mi

 

800 bin konut stoğu 2013 de artacak mı, eriyecek mi?
 
Yıl başı öncesi GOYEDER Başkanı Işık Gökkaya   bir basın toplantısı yaptı. Stokta satış bekleyen 800 bin konut olduğunu söyledi. Bu stoğun 2013 yılında eritilebileceğini belirtti.
 
TÜİK  Türkiye genelinde konut satış istatistikleri yayınlıyor. Bu istatistiklere göre Türkiye genelinde yeni ve ikinci el olarak 3 ayda 100 bin dolayında konut satılıyor. Yıllık satış 400 bin adet.
Eğer TÜİK rakamlarını esas alır isek  mevcut stoğun, stoğa eklemeler olmaması halinde bile  bir yılda eritilmesinin imkansız olacağı görülür.
İyi de  bu mesleğin içinde olanlar stoğa rağmen yeni projelere neden başlıyor ve stoğu artırıyorlar.
Burada "durmayalım-düşeriz arkadaşlar" ilkesi  ağırlık taşıyor. Buna ek olarak sistemim yap-sat'dan  sat-yap'a dönüşmesinin de etkisi var. Yeni projelerle imkan ölçüsünde maket ve proje üzerinden kaynak yaratılmaya çalışıldığı anlaşılıyor.
İşin kötü yanı  sistemin başındaki TOKi'nin bu olumsuz gelişmeyi görerek sisteme fren getirmemesi.
Tam tersine TOKi devamlı olarak yeni konut alanlarını satışa çıkarıyor. Stoğu olan olmayan müteahhitler fırsatı kaçırmamak için yeni projelere soyunuyor.
TOKi'nin bir başka olumsuz rüzgarı, satışa çıkarılan arsaların ve getiriye iştirak paylarının yüksek tutulması. Bu nedenle  özellikle büyük şehirlerde konutların metrekare maliyetleri daha başlangıçta yükseliyor.
Maliyetlerin yükselmesine paralel olarak sat-yapçıların fiyatları da yüksek belirleme eğilimleri, konutta  stok balonu kadar fiyat balonuna da yol açıyor.
Tasarruflar için alternatif yatırım alanlarının getirisinin düşük olması karşısında birikimi olan, balon yapmasına rağmen konut fiyatlarının daha da artmasının bekleyişinde konuta yöneldi. Çok kişi  oturmak veya  kira geliri için değil, değer artışı bekleyişi ile konut satın aldı.
Türkiye'de konut alanların banka kredisi borçlarının yüksek olmaması ve konut alanların sıkıştıklarında bile  konut borcuna öncelik vermeleri nedeniyle bizde İspanya ve ABD benzeri borçlu  konut sahiplerinin ödeme güçlüğünden kaynaklanan finansal krizler çıkmaz.
Fakat daha büyük tehlike konut sat-yapçı firmalarının  giderek büyümesi ve risklerinin artmasıdır. Bu büyük firmaların birinin veya birkaçının finansal darboğaz ile karşılaşmalarının  ekonomide  olumsuz etkileri büyük olur.
2013 Yılına belirsizlik içinde giren sektörlerin başında işte bütün bu nedenlerle konut sektörü var.
Konut sektöründeki gelişmeleri gözleyecek ve olumsuz gelişmeleri frenleyecek tek kuruluş  TOKİ. Fakat TOKİ, sistemi büyütme  hedefine o kadar konsantre olmuş durumda ki, sistemdeki olumsuzlukları değerlemeye vakit bulamıyor.

Etiketler : GOYEDER Başkanı Işık Gökkaya , 800 bin konut , 2013 Yılı Emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman