EMLAKTA 5 YIL KALKACAK

EMLAKTA 5 YIL KALKACAK

Faiz ve temettüde vergi yükseliyor

Başbakan Erdoğan'ın "zengine yüksek vergi" açıklaması sonrası başlatılan çalışmalar netleşiyor. Faiz ve temettü geliri vergisi artacak, şehir rantı vergilendirilecek.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Maliye Bakanlığı'nın başlattığı 'zenginden yüksek vergi' alınmasını içeren çalışmanın ayrıntıları netleşmeye başladı. Faiz, temettü ve kira gelirlerinde beyanname sistemine geçilip vergi artacak. Batı'da olduğu gibi şehir rantları vergilendirilecek. Lüks konuta getirilecek KDV düzenlemesi de zengine vergi çalışması kapsamında ele alınacak. 
 
EMLAKTA 5 YIL KALKACAK 
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilerle bir araya gelerek yeni gelir vergisinde konuyla ilgili yapılacak çalışmaları anlattı. Faiz, temettü, kira gelirinin bir bütün olarak değerlendirileceğini ve beyanname sistemine geçileceğini söyleyen Şimşek, "Böylece gelirler girdiği dilime göre vergilendirilecek. Örneğin faiz geliri üzerinden yüzde 15 stopaj alıyoruz. 100 bin liralık geliriniz varsa artık onu yüzde 35'ten vergilendireceğiz. Yüzde 15'lik stopajı da ödediyseniz mahsup edeceğiz" dedi. Şehir rantları konusunda yapılacak düzenlemeyi de anlatan Şimşek, "Bir arsa aldınız, imar geçti, fiyatı yükseldi. Beş yıl elinizde tuttuğunuz için o rant vergiye tabi değil. Ama yeni yasayla isterseniz 100 lira elinizde tutun, biz yine vergilendireceğiz. Beş yılı kaldıracağız" dedi. Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: "150 m2'ye kadar konut teslimlerinde KDV yüzde 1, 150 m2 ve üstünde ise yüzde 18. Metrekare esaslı sistem vergi adaletine uymuyor. Arsanın ya da konutun değeri ele alınabilir. Ama emlak vergi değeri çok güvenilebilecek bir parametre değil. Mesela Elazığ'daki emlak rayici Şişli'den yüksek çıkıyor. Dolayısıyla bu parametre için sistemin tamamen değişmesi gerek." 
 
VATANDAŞ YENİ YILDA DEVLETE NE ÖDEYECEK?
 
Yeni yılda, çeşitli vergi ve harçlar ile cezalar, yüzde 7.80 oranında artacak. Buna göre, 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1.300 cm3'e kadar olan otomobillerin halen 480 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 517 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1.301 cm3 ila 1.600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 768 liradan 828 liraya yükselecek. Yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 37.19 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 13.09 lira olarak uygulanacak. Emlak vergisine tabi değerler ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar artış görecek. Veraset ve intikal vergisiyle ilgili istisnalar ve dilimler de yeni yılda yeniden değerleme oranı kadar artacak.
 
18 ALANA SIKI DENETİM
 
Yeni kurulan Vergi Denetim Kurulu'nda Organize Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele Grup Başkanlığı oluşturduklarını anlatan Şimşek, kıymetli taştan elektronik ticarete, sigaradan döviz bürolarına kadar 18 alanda raporlar hazırlandığını söyledi.
 
BÜTÇEDE OVP'DEN İYİYİZ
 
2012 başında cari açığı azaltmak için alınan tedbirler nedeniyle iç talebin yavaşladığını, bunun da vergi gelirlerine bir miktar etkisi olduğunu söyleyen Şimşek, şöyle konuştu: "Bunlara rağmen maliye politikası ayağında çok ciddi bir kötüleşme yaşanmadı. Orta Vadeli Plan'da (OVP)bütçe açığının GSYİH'ye oranını yüzde 2.3 olarak öngörüyorduk. Muhtemelen yüzde 2'yle kapatacağız."
 
2013'ÜN ÖZELLEŞTİRME HEDEFİ ŞİMDİDEN TAMAM
 
Özelleştirmeler konusunda da değerlendirmelerde bulunan Şimşek, "Şu anda Özelleştirme İdaresi'nin kasasında hazineye aktarılacak 4.5 - 5 milyar dolarlık nakit var. Bu parayı 1 Ocak itibarıyla hazineye aktarırsak, 2013'te özelleştirme geliri hedefini aşmış oluruz. Elimizde onay aşamasında bulunan 10 milyar dolarlık da özelleştirme var" dedi.  Sabah

Etiketler : Başbakan Erdoğan , EMLAKTA 5 YIl , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman