Hangi semt yüzde kaç vergi ödeyecek

Hangi semt yüzde kaç vergi ödeyecek

 

Bu ilçelere dikkat!
Fiyatlar el yakacak
 
Büyükşehirlerde KDV oranlarının arsa birim metrekare değeri üzerinden belirlenecek olması İstanbul’da belirli bölgelerde yatırımların hız kazanması anlamına da geliyor. Emlak rayiç bedellerinin düşük olduğu bölgeler arasında Ümraniye, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Bağcılar, Bayrampaşa gibi ilçeler bulunuyor.
 
 Hangi semt yüzde kaç vergi ödeyecek?
 
Bunun yanı sıra Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde ise yüksek rayiç bedelleri ile konut fiyatlarında artış olması kaçınılmaz oluyor. Böylelikle şehir merkezinden ev almak isteyenler yüzde 18 KDV’ye tabi tutularak lüks konut segmentinden daire sahibi olmuş olacak. 
 
ALTAN ELMAS Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 
‘Dönüşüm projelerini teşvik eden bir yapı’
Bakanlar Kurulu dün yayımladığı karar ile Emlak Vergisi’ne de yüzde 3.9 ek zam yaptı. Normalde Emlak Vergisi oranı yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Ancak bu tutarı yeniden değerleme oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkili. 
 
Bakanlar Kurulu da dün bu yetkisini ikinci kez kullandı. Böylece 2013’te Emlak Vergisi yüzde 3.9 yerine yüzde 7.8 artırıldı. Tüm Türkiye’de ev sahipleri Emlak Vergisi’ni yüzde 3.9 daha fazla ödeyecek. “Bu düzenlemeyi Büyükşehir KDV’si olarak algılayabiliriz. Düşük olan ilçelerde yatırımlar öne çıkacak. Kentsel dönüşüm projelerini teşvik etmesi bakımından olumlu olacak ve yüzde 17’lik bir indirim sağlayacak.” 
 
ALİ DUMANKAYA Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi
‘Lokasyona bakıp satın alım yapacağız’
“Bundan sonra satın almalarımızı lokasyonlara göre yapacağız. Değeri belirlenmiş yerler 17 puanlık avantaj sağlayacak. Satıştaki projelerimizde devam edecek olan yüzde 1’lik vergi avantajını kullanacağız.”
 
EMRULLAH TURANLI Taşyapı Yönetim Kurulu Bşk.
‘Lüks konut alan bedelini ödeyecek’
“KDV oranlarındaki belirsizliğin ortadan kalkması bakımından iyi olmuş olsa da uygulamasına bakmak gerekiyor. Artık alıcılar kaliteli konut alacaksa, yüzde 18 vergisini de verecek. Beklenen bir düzenlemeydi.
 
İNANÇ KABADAYI Ege Yapı Yönetim Kurulu Bşk.
‘800 bin adetlik stok artık eriyecek’“Bu karar öncelikle satıştaki projeleri KDV oranındaki avantajlarından dolayı olumlu olarak etkileyecektir. Son zamanlarda tartışma konusu olan mevcut 800 bin konutluk stokun da erimesini sağlayacaktır.” 
 
NAZMİ DURBAKAYIM İNDER Genel Bşk.
‘Tüm İstanbul yüzde 18 KDV ödeyecek’ “Metrekaresi 1.000 TL’nin üzerinde olan dairelerdeki KDV’nin yüzde 18 olması demek; tüm İstanbul’daki dairelerin yüzde 18 vergiye tabi tutulacağı anlamını taşıyor. Çünkü en büyük maliyeti arsa olan sektörümüzde ve arsa maliyetinin yüzde 60-70’le yükseldiği İstanbul’da metrekare 1.000 TL’nin altında daire yapmak mümkün görünmüyor. Beklentimiz, inşaat sektöründe hazırlığı uzun süreç alan projelerin de aynı kapsam altında değerlendirmeye alınmasıydı”  Yelda AKGÜN / HABERTÜRK
 

Etiketler : Büyükşehirlerde KDV oranları , Ümraniye , Çekmeköy , Esenler , Esenyurt , Bağcılar , Bayrampaşa , ALTAN ELMAS Sur Yapı , NAZMİ DURBAKAYIM İNDER

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman