274 daireden oluşan Mavera Başakşehir'de ön taleple 10 günde evlerin 240'ı satıldı.

274 daireden oluşan Mavera Başakşehir'de ön taleple 10 günde evlerin 240'ı satıldı.

 

Akıllı ev yaptı satışta rekor kırdı
Makro İnşaat Başakşehir Belediyesi ile gelir ortaklığı kapsamında yeni bir projeye start verdi.
 
274 daireden oluşan Mavera Başakşehir'de ön taleple 10 günde evlerin 240'ı satıldı. Sıra ticari ünitelerde
 
Başakşehir'de yeni bir projeye başlayan Makro Yapı, geniş daire isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek Mavera Başakşehir'i satışa sundu. 25 bin metrekare arsa içinde konumlanan projede 274 daire ve cadde konseptli 70 ticari ünite bulunuyor.  En küçük dairenin 190 metrekare 3+1'den başladığı sitede 4+1, 5+1 ve 8+2 daire seçenekleri yer alıyor. Mavera Başakşehir'de her ailenin aradığı yaşam konforunu bulabileceğini belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan,  "Proje Başakşehirlilerin nitelikli ve fonksiyonel konut beklentileri dikkate alınarak geliştirildi. Bu doğrultuda dünyaca ünlü markalarla çalışıldı" dedi.
 
Fiyatlar 437 bin liradan başlıyor
 
Yaptıkları projelerde ailelerin ne istediğine önem verdiklerini ve satışa çıkmadan ön talep ile evlerin yüzde 88'inin satıldığını belirten Uyan, 274 dairenin 242'sinin satılmasının kendilerini mutlu ettiğini daha şimdiden 200 bin metrekarelik satışı tamamladıklarını söyledi. İnsan odaklı projede metrekare fiyatı 2 bin 350 liradan başlıyor. En düşük daire fiyatı 437 bin, en yüksek daire fiyatı 1 milyon 613 bin lira olarak veriliyor.
 
204 milyon liralık gelir bekleniyor
 
Yatırım maliyeti arsa hariç 70 milyon lira, yatırım için ayrılan bütçe ise 125 milyon lira. Projenin tamamlandığında elde edeceği gelir beklentisi 204 milyon. Gelirin yüzde 35'i Başakşehir Belediyesi'nin kasasına girecek. Bu da en az 72 milyon lira gelir olarak hesaplanıyor. Başkanın öngörüsü ise 1,5 yılda kasaya 85 milyon lira gireceği yönünde.
 
Ütü için ayrı oda
 
Mavera Başakşehir'den ev alanlara ceviz kaplı mobilya kapıların yanı sıra vestiyer ve yüklük dolapları ve markalı beyaz eşyalar da veriliyor. Her ihtiyacı karşılamayı hedefleyerek projeyi hayata geçirdiklerini belirten Uyan, akrilik tezgah, giyinme odaları, çamaşır ve ütü odaları ile Mavera Başakşehir'in bilinen konut projelerinin ötesinde bir donanıma sahip olacağını söyledi.
 
Sosyal donatılarıyla iddialı
 
Mavera Başakşehir sosyal tesisleriyle de iddialı görünüyor. Yılın 365 günü kullanılabilecek iki adet yetişkin, iki adet de çocuk havuzu bulunuyor. Yine ikişer adet SPA, fitness salonları, Türk hamamı, saunalar, açık hava sineması, cafe, restaurant, çok amaçlı salon, kadın-erkek mescidleri, site sakinlerinin kullanıma özel, taziye ve kabullerini yapabilecekleri salonlar ve aktivite alanları projede yer alıyor.
 
Kreş olmazsa olmaz
 
Mavera Başakşehir'de çocuklar için kreş, gençler için spor ve oyun salonlarının  bulunduğunu belirten Ercan Uyan, "Mavera Başakşehir, peyzajıyla da iddialı.  Altı adet şelale, göletler, wi-fi park, meyve bahçeleri, yetişkin tematik ağaç ve bitkilerle zenginleştirilmiş özel tasarım peyzaj alanı, daire sahiplerine mavi ve yeşilin gerçek bir seremonisi olarak sunuluyor. Projedeki tüm dairelerin salon ve mutfak cephesinden ve geniş balkonlarından site içerisindeki bu özel tasarım peyzaj alanını görmek mümkün olacak" dedi
 
Son teknolojiyle donatıldı
 
Standart bir akıllı evin ötesinde teknolojik bir altyapıya sahip olan Mavera Başakşehir'de, Türkiye de ilk defa bilgi işlemleri teknolojisi uygulanacak. Daire sakinleri daire teslimatında kendilerine verilecek özel yazılıma sahip Android tabletler sayesinde, evlerinden Aile Hekimi ile görüşebilecek, marketten sipariş verebilecek, çocuklarının hasta olması ve okula gidememesi durumunda derslerini evden takip edebilecek.
 
Başakşehir'e 100 bin konut
 
Başakşehir Belediye Başkanı Avukat Mevlüt Uysal, bölgede yeni projeleri de devreye koyacaklarını söyledi. Şu an hasılat paylaşım modeli ile bir projenin daha tüm altyapılarının tamamlandığını belirten Uysal, yakın zamanda yeni projenin de satışına start vereceklerini aktardı.  İlçeye 100 bin konut yapılacağını aktaran Uysal, bunun için internet altyapısının da hazır olduğunu aktardı.  
 
Tek tip konuttan yöresel konuta geçti
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare bünyesinde oluşturulan Tasarım Birimi ile artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı-Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini açıkladı. Karabel, konut ve sosyal donatı inşaatlarında, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapmaya çalışacaklarını bildirdi. TOKİ Başkanı, ''TOKİ, 2013 yılını yeni değişen imajıyla karşılayacak. Konutlarda, 2013 yılı itibarıyla artık özellikle ön cephelerde farklılık görmeye başlayacaksınız" dedi.
 
Zemine uygun konut
 
TOKİ binalarının yüksek katlı olmasına dair eleştirilere ilişkin de Ahmet Haluk Karabel, ''Newyork, Hong Kong gibi büyükşehirlerde, metropollerde bütün binalar yüksek. Konu sadece yükseklik, tekdüzelik değil, o bölgede olması gereken dizayn neyi gerektiriyorsa onu yapmaktır" açıklamasında bulundu.  
 
Çocuklar için etüt merkezi yaptı
 
Dumankaya İnşaat'ın Bahçeşehir'de inşa ettiği Dumankaya Modern Collection'da daire fiyatları 93 bin liradan başlıyor. Yatırım değeri 350 milyon lira olan projede 4 blokta toplam 1589 konut bulunuyor. Atatürk Havalimanı'na 20-25 kilometre, E-5'e 7 kilometre, TEM'e ise 2 kilometre mesafede yer alan Modern Collection'da banka konut kredili satışlarda yüzde 25 peşinat hemen, yüzde 75 konut kredisi şeklinde ödeme kolaylığı sağlanıyor. Sosyal donatılar arasında hobi odaları, çocuk etüt merkezi, kafeterya, fitness center, özel yüzme havuzu, oyun adaları, açık otopark, kapalı otopark, basketbol sahası, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlar mevcut.
 
Adalardan oluşuyor
 
Dumankaya IQ akıllı ev sistemleri ile donatılacak olan Modern Collection'da koru adaları, sessiz adalar ve şifa adaları bulunuyor. Projede acil durumlar için araç geçebilecek şekilde planlanan ana yol dışında ortak kullanım alanı tamamen yürüme yollarına ve koşu parkurlarına ayrılmış durumda.
 
Fiyatlarını güncelledi
 
YDA ve Kurtuluş İnşaat ortaklığıyla Zeytinburnu-Veliefendi'de inşa edilen The İstanbul Rezidans'ta daire fiyatları revize edildi. 1+0 daireler 220 bin-450 bin lira, 1+1 daireler 301 bin-580 bin lira, 2+1 daireler 450 bin-816 bin lira, 3+1 daireler 820 bin-1 milyon 50 bin lira ve 4+1 daireler 950 bin-1 milyon 150 bin lira arasında fiyatlandırılıyor. 8 bin metrekare arsa içinde 46 bin metrekare inşaat alanında yükselen projede 18 katlı 2 blok yer alıyor. Vale, belboy, resepsiyon ve oda servislerinin verildiği sitede sosyal alanlar arasında ise açılır-kapanır havuz, sauna, buhar odası, fitness, oyun sahaları ve kafe yer alıyor.
 
4 bin lira peşinatla ev satıyor
 
TOKİ, Bursa Gürsu'da 202 konutu 4 bin lira peşinat ve 198 liradan başlayan taksitlerle satışa sundu. 39 bin 689 lira ile 64 bin 333 lira arasında değişen dairelere sahip olmak için 4 bin lira peşinat vermek yeterli. 180 ay vadeli satılacak olan konutların aylık taksitleri ise 198 liradan başlıyor ve 315 liraya kadar artış gösteriyor. Alt gelir grubu projesi kapsamında gerçekleştirilen satışlar için 26 Kasım ile 31 Aralık 2012 tarihleri arasında başvuru yapmak gerekiyor.
 
80 konutlu butik proje
 
Nadil Tekstil'in sahibi Erol Şener tarafından İsis İnşaat'a yaptırılan 80 konutlu Nevi Evler Bayrampaşa'da inşa ediliyor. Projede daireler beyaz eşyalı ve ankastre mutfağı olacak şekilde teslim ediliyor. 8'er katlı 2 bloktan meydana gelen sitede konutlar 2+1 ve 3+1 olarak konumlandırılıyor. 110 metrekare 2+1 evler 360 bin-390 bin lira, 140 metrekare 3+1'ler 460 bin-515 bin lira, 150 metrekare 3+1'ler 470 bin-490 bin lira arasında değişiyor. Sosyal imkanlar arasında fitnes, otopark ve yeşil alanlar bulunuyor.
 
Balon ödeme yapma imkanı
 
Kuzu Grup, Emlak Konut GYO ile birlikte Bahçeşehir 2. Bölge'de 160 bin inşaat alanı ve 42 bin metrekarelik arsa alanı üzerinde geliştirdiği Spradon Vadi'de yeni yıla özel kampanya başlattı. Ev fiyatlarının 147 bin liradan başladığı projede konut bedelinin yüzde 75'i anlaşmalı bankalardan kullanılabiliyor. Yüzde 25 için ise iki farklı seçenek sunuluyor.
 
Sosyal donatı çok
 
Şirket bünyesinde 24 ay sıfır faiz uygulaması ve balon ödeme de yapılıyor. Sitede açık ve kapalı yüzme havuzları, güneşlenme terasları, su ve yeşili buluşturan şelaleler, fitness, sauna ve Türk hamamı yer alıyor.
 
20 daireye özel fiyat
 
Statü Park projesinde yılsonuna kadar sürecek olan kampanya kapsamında 20 dairede yüzde15 fiyat avantajı sunuluyor. Minimum konut fiyatının 173 bin lira olarak belirlendiği proje Pendik'te inşa ediliyor. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla 60 aya kadar yüzde 0,79, 120 aya kadar yüzde 0,91 faizle konut kredisi kullanma imkanı bulunuyor.
 
Teslim Nisan 2014'te
 
Konut tesliminin 2014 yılının Nisan ayında yapılması planlanan sitenin üst katlarında seyir terası ve kafeterya da bulunuyor. Projedeki dairelerin alanları 51,49-214,87 metrekare arasında farklılık gösteriyor.  EMİNE AÇAR - BUGÜN 

Etiketler : Makro İnşaat Başakşehir Belediyesi , Akıllı ev , Başakşehir , Makro Yapı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman