dünya emlak piyasasında Türkiye'nin yıldızı parlıyor.

dünya emlak piyasasında Türkiye'nin yıldızı parlıyor.

 

Türkiye yükseldi!
Yabancı Emlak Yatırımcıları Derneği'nin bu yılki raporu açıklandı
 
Yapılan son araştırmalara göre dünya emlak piyasasında Türkiye'nin yıldızı parlıyor.
 
Yabancı Emlak Yatırımcıları Derneği'nin (AFIRE) bugün açıklanan yıllık araştırmasına göre, Türkiye değer artışında ilk 5 ülke arasında.
 
Ankete göre Amerika ilk sırayı bu yıl da kaptırmadı ama Türkiye değer artışıyla listenin yıldızı parlayanı oldu.
 
Türkiye emlakta değer artışı için en iyi ortamı sağlayan ülkeler arasında bu yıl geçen yıla göre beş basamak yükselerek 4. sırayı kaptı. Gelişmekte olan ülkeler arasında ise 2013 öngörüleri için en çok oylardan birini alarak 3. oldu.
 
AMERİKA YERİNİ KORUYOR
2001'den bu yana ilk kez yabancı yatırımcıların en çok tercih ettikleri beş kentten dördü Amerikan kentleri oldu.
 
Amerikan ekonomisinin istikrarının emlak piyasasını dengelemesiyle birlikte geçtiğimiz yıl Amerika'daki emlak yatırımlarını artırmak isteyenlerin oluşturduğu yüzde 33'lük kısım bu yıl yüzde 81'e yükseldi.
 
AFIRE'nin bugün yayınlanan yıllık araştırmasına göre, Çin emlak piyasasında kan kaybetmeye devam ediyor. Çin'de emlak piyasası çöküyor. Batı medyası ve uzmanlarına göre, Çin'deki emlak balonu Çin ekonomisindeki en büyük risklerden biri. Çin basını, "Hükümetin (aşırı ısınan emlak sektörü) soğutma politikaları nedeniyle fiyatlar düşüyor" diyor.
 
Dünyada şehir bazında yapılan tercih sırasında bir ve iki numarayı New York ve Londra alırken, 3. sırayı San Francisco aldı.
 
AVRUPA'YA RESESYON GÖZÜKÜYOR
Yabancı Emlak Yatırımcıları Derneği'nin (AFIRE) bugün açıklanan yıllık araştırmasına göre, emlakta değer artışı için en iyi ortamı sağlayan ülkeler arasında ABD, oyların yüzde 55'ini alarak geçen yıl olduğu gibi birinci sırayı aldı. İkinci, Brezilya ve üçüncü İngiltere'den sonra, geçen yıl dokuzuncu olan Türkiye dördüncülüğe yükseldi.
 
Aynı kategoride geçen yıl üçüncü olan Çin, bu yıl hiç oy alamadığı için sıralamaya giremedi. 
Avrupa ülkeleri de olumlu sonuçlar alamadı. Araştırmaya katılanların yüzde 80'i, Avrupa'nın bu yılı resesyonda geçireceği görüşünde.
 
TÜRKİYE 3. SIRADA!
Gelişmekte olan ülkeler listesinde ise geçen yıl yedinci olan Türkiye 2013 için üçüncü sıraya yükseldi. Brezilya geçen yıl olduğu gibi birinci, Çin ikinci oldu. 
Aynı sıralamada geçen yılın üçüncüsü olan Hindistan, bir basamak yükselen Meksika ile dördüncülüğü paylaştı.
 
Araştırma AFIRE'ın 200 üyesi arasında ve 2012'nin dördüncü çeyreğinde yapıldı.
AFIRE üyelerinin yönetilen emlak varlıklarının değeri 2 trilyon doları buluyor. Derneğin yatırımcılarının ve danışmanlarının yüzde 26'sı ABD'den. Habertürk

Etiketler : Yabancı Emlak Yatırımcıları Derneği , AFIRE , Türkiye yükseldi , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman