Jakuzisi, havuzu olmayan konutta yüzde 18 KDV yok

Jakuzisi, havuzu olmayan konutta yüzde 18 KDV yok

 

Jakuzisi, havuzu olmayan konutta yüzde 18 KDV yok
 
Arsa metrakare bedeli bin liranın üzerindeki konut tesliminden % 18 KDV uygulamasına yönelik tartışmalar yersiz çıktı. Düzenlemeye göre bu vergi için arsa bedeli dışında konutun ‘lüks’ sınıfında yapılması gerekiyor.
KONUTTA KDV oranın özellikle arsa birim metrekare değeri bin liranın üzerinde olan konutlardan yüzde 18 vergi oranı uygulanacak olması büyük tartışmaya neden oldu. STAR’ın ayrıntılarına ulaştığı düzenlemeye göre tüm bu tartışma ve eleştirilerin yersiz olduğu ortaya çıktı. ‘Türkiye’de bin liranın altında konut olmadığı, gecekondu semtlerinde bile bunun üzerinde fiyatların olduğu’ yönünde eleştiriler yapıldı. Ancak  Türkiye’de yüzde 18 KDV alınacak konut sayısı hayli düşük. Düzenlemeye göre, konutların vergilendirilmesinde sadece arsa bedeli baz alınmayacak. Yüzde 18 KDV tahsil edilmesi için konutun, aynı zamanda lüks olarak inşa edilmesi gerekiyor. İkinci el konutlarda ya da afet riski kapsamında yapılan konutların tesliminde yüzde 18 KDV sözkonusu değil.
 
SADECE 29 İLDE GEÇERLİ
 
MALİYE Bakanlığı’nın, kamuoyunda ‘Robin Hood’ vergisi olarak bilinen ve lüks konutlardan yüzde 18 KDV alınmasını öngören düzenleme, Türkiye genelindeki 81 ili kapsamıyor. Yeni düzenleme sadece büyükşehirlerde uygulanacak. Bu da düzenlemenin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana başta olmak üzere toplam 29 ilde uygulanması anlamına geliyor. Geri kalan illerde ise metrekare üzerinden vergilendirilmeye devam edilecek. 150 metrekarenin altındaki konutlardan yüzde 1, 150 metrekarenin üzerindeki konutlardan ise yüzde 18 KDV alınacak.
 
LÜKS OLMASI GEREKİYOR
 
MALİYE Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, arsa değeri 500-1.000 lira arasındaki konutlardan yüzde 8, bin liranın üzerindeki konutlardan ise yüzde 18 KDV tahsil edilecek. Ancak, burada bir istisna uygulanacak. Arsa değeri 1.000 liranın üzerinde olsa da, konutun lüks sınıfında olup olmadığına bakılacak. İmar yasasına göre, bir konutun lüks statüde bulunması için, yapı malzemelerinin ithal olması, yüzme havuzu ve spor tesisleri bulunması, malzemelerinin 1. Sınıf olması gerekiyor. Dolaysıyla, kagir yani taş ve tuğladan yapılan konutların büyük kısmı lüks statüsüne girmiyor. Örneğin, 1 milyon lira değerindeki bir boğaz manzaralı daire, 1. Sınıf statüsünde inşa edilmemişse, yüzde 18 KDV ödemeyecek. Dairenin, sınıfına göre vergisi, yüzde 8 veya yüzde 1 olacak.
 
İKİNCİ EL KONUTU ETKİLEMEZ
 
YENİ düzenlemeden ikinci el konut alım satımlarının etkileneceği iddiaları gündeme geldi. Maliye Bakanlığı bürokratları, ikinci el konutların vergi dışı tutulduğunu belirttiler. Maliye yetkilileri ayrıca, Türkiye’deki konutların büyük kısmının lüks statüsünde olmadığını hatırlattılar. Yetkililer, lüks statüde olmamasına rağmen konutların ‘lüks konut’ reklamları ile satıldığına dikkat çektiler.
 
LÜKS ARSA ORANI YÜZDE 7
 
MALİYE, yüzde 18 KDV düzenlemesinden önce 29 büyükşehirdeki arsa bedellerini tek tek inceledi. 29 büyükşehirde lüks statüsüne giren arsaların oranının yüzde 7 olduğu belirlendi. İstanbul’da ise bu oran yüzde 25 çıktı. Şu anda İstanbul’da imara açık alanların sadece yüzde 25’lik kısmı lüks konut statüsüne uygun olarak bulunuyor. İllerin büyük kısmında ise bu oran yüzde 2-3 düzeyinde bulunuyor.
 
ÇÜRÜK BİNA KAPSAM DIŞI
 
Düzenlemede yer alan bir başka istisna ile Afet Yasası kapsamındaki konutlar da yüzde 18’lik KDV artışından etkilenmeyecek. Buna göre, riskli binaların yıkılarak yerine yapılan sağlam binalar lüks statüsünde olsa dahi yüzde 18 vergi ödemeyecekler. Örneğin, Etiler’de çürük binanın yıkılarak yerine lüks konutların inşa edilmesi halinde, eski sistemden vergi tahsil edilecek.  Gazete Star

Etiketler : Arsa metrakare bedeli , konutta yüzde 18 KDV , MALİYE

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman