Gayrimenkul satışları hız kesmedi

Gayrimenkul satışları hız kesmedi

 

Gayrimenkul satışları hız kesmedi
Türkiye’de inşaat sektörü geçen yıl fren yaparken konut ve arsa satışları ise hız kesmedi. Tapu kayıtlarına göre geçen yıl 5 milyonun üzerinde gayrimenkul el değiştirdi.

 

Türkiye genelinde el değiştiren arsa, ev, dükkan ve depo gibi taşınmaz sayısında ilk sırada İstanbul yer aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre İstanbul’da toplam 607 bin 171 taşınmaz el değiştirirken, İstanbul’u 387 bin 974 taşınmaz ile başkent Ankara, 212 bin 968 daire ve arsa satışı ile İzmir izledi. İstanbul’da geçen yıl sadece daireleri gösteren bağımsız bölüm satış sayısı ise 360 bini buldu. Geçen yıl tapudaki işlemlerin dağılımına bakıldığında ise en az işlemin yapıldığı illerin başında Bartın, Bayburt, Karabük, Hakkâri ve Gümüşhane geliyor. Bayburt’ta 2012 yılında 6 bin 898 tapu işlemi gerçekleşirken aynı rakam Bartın’da 7 bin 600 oldu. Hakkâri’de aynı dönemde 8 bin 293 adet bağımsız bölüm ve arsadan oluşan taşınmaz satışı yapılırken, aynı rakam Tunceli’de 10 bin 927 olarak kayıtlara geçti. İnşaat sektöründeki durgunluğa rağmen 5 milyonun üzerinde bağımsız bölüm ve arsanın el değiştirirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları, 2013 yılında bu rakamın daha da artacağı tahmininde bulundu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2012 yılında ‘bağımsız bölüm satışı’ ve ‘ana taşınmaz satışı’ rakamlarına, aralarında Diyarbakır’ın da olduğu büyükşehirler damgasını vurdu. Diyarbakır’da geçen yıl 117 bin 499 taşınmaz el değiştirirken, aynı rakam Gaziantep’te 116 bin 302’yi buldu. Adana’da 130 bin 294 arsa ve bağımsız bölüm satışı gerçekleştirilirken, turizmin başkenti olarak gösterilen Antalya’da aynı rakam 174 bin 580 oldu. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Muğla’daki toplam taşınmaz satışının 59 binde kalması dikkat çekerken, yeni yılda bu rakamın mütekabiliyet şartının kaldırılması ile birlikte artması bekleniyor. Konut alımında mütekabiliyet (karşılıklılık) şartının kaldırılmasının ardından hangi ülkelerin listeye girip girmediği konusu geçen yılın ağustos ayında netleşmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 183 ülke vatandaşının Türkiye’den gayrimenkul edinebileceğini açıklamıştı.  

2012 yılında tapuda en fazla bağımsız bölüm satışının yapıldığı şehir İstanbul olurken ilçe olarak ise Ankara Keçiören ön plana çıktı. Keçiören ilçesinde konutlara yönelik olarak geçen yıl 35 bin 361 tapu işlemi gerçekleştirilirken aynı rakam Çankaya ilçesinde ise 32 bin 450 oldu. Geçen yıl en fazla taşınmaz satışının yapıldığı il olan İstanbul’da ise Esenyurt ilçesi dikkat çekti. Esenyurt’ta 32 bin 148 bağımsız bölüm satışı yapılırken aynı rakam Kadıköy’de 17 bin 917’de kaldı. Taşınmaz satışlarında bu yerlerin yanı sıra Antalya’nın Alanya, Kepez, Muratpaşa, Bursa’nın Nilüfer, İzmir’in Karşıyaka, Adana’nın Seyhan, Konya’nın Selçuklu ilçeleri öne çıktı.  

Etiketler : Gayrimenkul satışları , Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman