İranlıların gözde yatırım merkezleri: Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye

İranlıların gözde yatırım merkezleri: Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye

 

İranlıların gözde yatırım merkezleri: Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye
 
REIDIN’in İran’ın en büyük web sitelerinden Conovi ile İran'da gayrimenkul geliştiricilerine yönelik yaptığı pazar araştırması çalışması İranlıların emlak yatırım tercihlerini mercek altına aldı.
 
Ankete yanıt verenlerin  %64’ü Birleşik Arap Emirlikleri’nde, %74’ü ise Türkiye’de emlak yatırımı yapmak istediklerini  belirtti. Yatırım sahiplerinin en çok tercih ettikleri şehirler ise %54,20 ile İstanbul ve  %58,30 ile Dubai oldu.
 
Anket sonuçlarına göre yatırımların çoğu (%87,50’si) ikamet amaçlı. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırım yapmayı seçmiş İranlıların %52’si buralarda yeni bir yatırım daha planlıyor. Hem konaklama hem de ticari amaçla yatırım düşündüğünü belirten İranlıların tercihleri ise en çok İstanbul (%15) ve Dubai’den (%19) yana.
Yapılan çeşitli büyüklükteki yatırımlar arasında en yüksek dilim, %38 ile 100.000 dolar ve altı olarak öne çıkarken, onu hemen ardından %35 ile 100.000 – 249.000 dolar aralığındaki yatırımlar takip ediyor.
 
Satın almada kullanılan yöntemle ilgi soruya ise katılımcıların %29’u “nakit”, %35’i “mortgage”, %37’si ise “nakit + mortgage” cevabını vermiş.
 
Peki, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yatırım yapan İranlı yatırımcılar kimlerdir? Anket, katılımcıların bir profilini de veriyor: Cevaplanan sorulara göre bu yatırımcıların çoğu erkek (%89), evli (%54), lisans mezunu (%52), tam zamanlı çalışan (%62) ve 25-34 yaş aralığında (%46) genç insanlardan oluşuyor.

Etiketler : emlak yatırım

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman