Yeni binalara sigorta indirimi

Yeni binalara sigorta indirimi

 

Yeni binalara sigorta indirimi

 

Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatı ile genel şartları güncellendi. Yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar Zorunlu Deprem Sigortası’nda avantajlı olacak.

 

 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) yapılan açıklamaya göre, güncellemelerle yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar Zorunlu Deprem Sigortası’nda avantajlı olacak.

İnşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı veya sonrası yapılan binalara tarife fiyatı üzerinden 1 Mart 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 indirim yapılacak. Zorunlu Deprem Sigortası poliçe yenilemelerinde yapılan yüzde 20 indirim ise devam ediyor.  Zorunlu Deprem Sigortası’nda prim tutarları inşaat metrekare birim  maliyetlerindeki artışa göre güncellendi. Bu durum, prim tutarlarında yaklaşık yüzde 9 artış anlamına geliyor.

Birinci derece deprem risk bölgesindeki 100 metrekare bir konutun yıllık (indirimsiz) prim tutarı 164 lira, aylık yaklaşık 14 lira olarak belirlendi. Sigorta kapsamında yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın konutlara en çok 150 bin liraya kadar teminat veriliyor. Bu yıl yüzde 20 olarak aynı şekilde korunan yenileme indiriminin de 2014 yılından itibaren iki kademeli uygulanması planlanıyor.

Etiketler : İnşaat ruhsatı , DASK , Zorunlu Deprem Sigortası

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman