Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök: “Emlakta değeri arsa değil bina belirler”...

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök: “Emlakta değeri arsa değil bina belirler”...

 

Emlakta Değeri Hangi Kriter Belirliyor?
Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök: “Emlakta değeri arsa değil bina belirler”...
 
Konutlarda uygulanacak Kdv oranının, arsa metrekaresi üzerinden hesaplanmasına ilişkin yapılan düzenlemenin, emlak sektöründe kaliteli projelerin sayısını düşüreceği endişesini dile getiren Münir Özkök, "Maliyeti düşürmek için kaliteli üretimden uzaklaşılacak. Nitelikli projelerin sayısı azalacak. Kentsel dönüşüm düşlerimiz bu kararın etkisi ile hedeflediğimiz beklentinin altında kalacak." Dedi.
 
Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı yeni düzenlemeye göre konut projelerinde Kdv oranları arsa metrekare değeri üzerinden hesaplanacak. 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsat alan projelerde uygulanacak düzenlemeye göre arsa değeri 500 ile 1000 lira arasındaki konutlardan yüzde 8, arsa değeri 1000 lira ve üzerindeki konutlardan yüzde 18 Kdv alınacak.
 
Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, "Yapılacak düzenlemeler arazi geliştirmenin, proje geliştirmenin yolunu açmalı, arsa metrekaresi üzerinden uygulanacak Kdv ise bunun önünü kesiyor. Söz konusu uygulama firmaların yeni projelere çekinceyle başlamasına neden olacaktır" dedi.
 
"Bu kararın sektöre etkilerini zamanla göreceğiz."
 
Özkök düzenlemeye ilişkin endişelerini şöyle dile getirdi: "Konutun değerini arsa değil, bina ve proje konsepti belirler. Bu düzenleme, maliyeti düşürmek için kaliteli üretimden uzaklaşmalara yol açabilir. Ödüllü projelere imza atmaya başlayan sektörde, nitelikli konut projelerinin sayısı azalabilir. İstanbul'da metrekaresi 1000 liranın altında arsa bulmak neredeyse imkansız. Bu durumda yeni yapılacak konutların hemen hemen tamamında yüzde 18 Kdv uygulanacak. Bu kararın sektöre etkilerini zamanla göreceğiz.
 
Sektör yakaladığı kaliteli çizgiden uzaklaşır mı ?
 
Yapılan düzenleme ile niteliksiz projelerin artabileceği ve konut üretiminde ivmenin düşebileceği tehlikesine dikkat çeken Münir Özkök, öte yandan güçlü olan firmaların ve iyi konseptli projelerin de aradan sıyrılarak değerini ortaya koyacağını söyledi. Özkök ; "Sektörün genel anlamda yakaladığı kaliteli çizgiden uzaklaşma ihtimali söz konusu olabilir. Ancak kaliteli konut almak isteyen tüketici elbette tüm bedeli ödeyecektir" diye konuştu.
 
G Plus iletişim bilgileri
 
Web: www.gplus.com.tr
 
Tel: 0 212 543 76 77

Etiketler : Emlakta Değeri , Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök , Maliye Bakanlığı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman