Sulukulelilere piyango vurdu

Sulukulelilere piyango vurdu

 

Sulukulelilere piyango vurdu
Üçüncü köprü, havaalanı ve kanal İstanbul Taşoluk'tan uygun fiyatla ev sahibi yapılan sulukulelilere yaradı.
 
Son 6 ayda fiyatların yüzde 66 arttığı bölgede beklenti 3 yılda primin yüzde 300'e ulaşması.
 
Bir zamanlar şehrin 40 kilometre uzağına atıldıklarını düşünerek kamuoyunda yoğun bir propaganda yapan sulukulelilerin başına talih kuşu kondu. Sulukuleli kiracıların taşındıkları Arnavutköy Taşoluk'ta evlerin fiyatı üçüncü köprü, havaalanı ve kanal İstanbul projeleriyle son altı ayda yüzde 66 değerlendi.  Bölgede hizmet veren emlakçılar lokasyon açısından kilit noktada bulunan, üçüncü köprü ve üçüncü havaalanlarına yakınlığıyla dikkat çeken Taşoluk'ta fiyatların daha da yukarı çıkacağını belirtiyor.
 
600 lira taksit ödüyorlar
 
TOKİ buradaki evleri romanlara peşinat olmaksızın 15 yıl vade ve 400 liradan başlayan taksitlerle verdi.  2+1'lerde 81,50 metrekare 3+1'ler 118 metrekare seçeneklerle sunuldu. İlk satış rakamı ise 50 bin lira ile 85 bin lira arasında değişkenlik gösterdi. Buradan konut alan romanlar halen 600 lira aylık taksit ödüyor. Şu anda evlerin ikinci el satış fiyatı 2+1'lerde 90 bin lira. Emlak uzmanları yeni yapılacak projelerle daha da değerlenecek bölgede 2+1 ev fiyatlarının 200 bin liraya kadar çıkabileceğini belirtiyor. Bu da en az yüzde 277'lik getiriye işaret ediyor.  
 
Satıp gidenler şansı kaybetti  
 
Proje ilk başladığında Taşoluk'ta daire verilen 350 roman aile bulunuyordu. Bunlardan 50'si ilk etapta haklarını üçüncü şahıslara devrederek başka yere taşındı. Kalan 300 aileden de oturum başlayınca haklarını satarak Taşoluk'tan taşınanlar oldu. Taşoluk muhtarları TOKİ'nin yaptığı konutlarda oturan aile sayısının yüzde 20 civarında olduğunu belirtiyor. Birçok roman vatandaşın ise haklarını 3 ila 10 lira arasında değişen fiyatlarla üçüncü şahıslara sattığı belirtiliyor. Bu durumda talih kuşunun uğradığı Taşoluk'ta piyangodan az sayıda roman vatandaş yararlanmış olacak.
 
Bu iş yatırımcıya yaradı
 
Bölgenin hızlı prim potansiyeli romanlardan ev alan yatırımcıya yaradı. Ancak emlak uzmanları burada ev sahibi olan yatırımcılar arasında da belli bir prime ulaştıktan sonra evlerini satın kişiler olduğuna dikkat çekti.
 
Bu ilçelerde holdingler arazi topladı
 
Arnavutköy, 3.Havalimanı'na yakınlığı ve 3. Köprü'nün bağlantı yollarının üzerinde yer almasıyla dikkat çekiyor.  Taşoluk'ta arazilerin büyük kısmı, imarsız olan yerler de dahil söylentilerden hemen önce yoğun talep ile karşılaştı. Taşoluk'ta holdinglerin arazi topladıklarını belirten bölge emlakçıları, toplu alımların da fiyatların yukarı çıkmasında etkili olduğunu belirtiyor. Benzer durumun Arnavutköy'ün yanı sıra Kemerburgaz-Göktürk, Tayakadın, Sarıyer, Zekeriyaköy, Poyrazköy ve Sancaktepe'de de yaşandığı aktarıldı.
 
Kimseyi mağdur etmiyoruz
 
Kentsel dönüşüm kapsamında kimseyi mağdur etmeden hareket ettiklerini belirten TOKİ İstanbul Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da Taşoluk'taki prim potansiyeline dikkat çekti. Karaoğlu, "Biz Sulukulede kiracılara ev sahibi olma hakkı tanıdık. Buradaki kiracılara Taşoluk'ta çok uygun fiyatlarla ev verdik. Şimdi bu bölge üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı ile ciddi olarak değerlendi. 3 katlı binalar olarak yapılan evlerin fiyatı önümüzdeki süre içerisinde benim öngörüm 2-3 kat daha artacağı yönünde" dedi.  
 
Sektör fuarda buluştu
 
İstanbul'da dün başlayan Global Real Estate Institute (GRİ) fuarı inşaat firmasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. KDV başta olmak üzere sektördeki sorunların ele alındığı fuarda birbirinden değişik gayrimenkul projeleri de görücüye çıktı. Tahincioğlu Gayrimenkul, GRI Konferansları'nın 2013 yılı çevre dostu sponsoru oldu. Konferansta Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ve Tahincioğlu Holding'in İcra Kurulu Üyesi Elif Germirli de birer konuşma yaptı. Konferanslarda birçok ulusal ve uluslararası firmanın ortakları ve üst düzey yöneticileri Türkiye'de gayrimenkul sektörünün 2013 yılı beklentilerini, yatırım değerlerini ve fırsatları paylaştı.
 
Haliç'e farklı bir mimariden baktıracak
 
Keten İnşaat Haliç'te yeni bir projenin startını verdi. Eyüp'ün Silahtarağa bölgesinde yer alan ve Keten Haliç ismiyle planlanan proje 14 bin 600 metrekare arsa üzerinde 2 blokta yükselecek. Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, projenin görünüm itibari ile günümüz teknolojisine uygun ve çağdaş mimari özelliklerini yansıtacak şekilde inşa edileceğini söyledi. Şirketin konut alıcılarına yönelik sunduğu kişiye özel ücretsiz mimari danışmanlık hizmetinin bu projede de devam edeceğini belirten Keten, "Tasarımların her aşamasında müşteri ile beraber yol alacağız. Konutların cephesi ile beraber mutfak ve banyoların seramik, parke, boya rengi hatta kapı kollarına kadar olan detayları müşterilerin seçimleri ve beğenileri doğrultusunda gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.
 
82 bin liraya studyo
 
Cathay İleri Projeler ve Emlak Konut tarafından Ispartakule'de inşa edilen Stüdyo 24'te fiyatlar 82 bin liradan başlıyor. Yüzde 1 peşinatla ev sahibi olunabilen projede peşinatın geri kalan kısmı vade farkı olmadan 12 ay içinde ödenebiliyor. Projede 38 metrekareden 207 metrekareye kadar uzanan, tamamı geniş yaşam felsefesi ile projelendirilmiş Türk-İtalyan ortak mimari çalışmasıyla farklı dizayn seçenekleri sunuyor. EMİNE AÇAR - BUGÜN  

Etiketler : Üçüncü köprü , havaalanı , kanal İstanbul , TOKİ

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman