Maket konut projelerinde kredi kullanımı

Maket konut projelerinde kredi kullanımı

Maket konut projelerinde kredi kullanımı!

Konut kredilerine talebin yoğunlaştığı ve bu yoğunluğun artmasının hedeflendiği 2013'ün ilk çeyreğinde en çok merak edilen konulardan biri de, İleri teslim tarihli konut projelerinde kredi kullandırımları.
 
Olağan süreçte banka ekspertizinin belirlediği rakam baz alınarak, evin değerinin %75'ine kadar konut kredisi kullandırılır. Evin tamamı için konut kredisi kullandırılması genel olarak mümkün değildir.
Nitelikli ev ihtiyacının artmasıyla birlikte inşaat halindeki ileri teslim tarihli konut projeleri için bankalar, inşaat firmaları ile geliştirdikleri anlaşmalar çerçevesinde konut kredisi kullandırıyorlar.
Peki bankaların aradıkları şartlar nelerdir?
İleri teslim tarihli projeyi yapan firma ile bankanın anlaşmalı olması ya da projenin bankanın belirlediği kriterlere uyabilmesi gerekiyor. Bu kriterlerin başında, proje ruhsatı ve kat irtifaklı tapu var. Bunun dışında standart prosedürde istenen evrak, ipotek - kefil ve kredi ödemesinin, gelirinizin %35-40'ını aşmaması sayılabilir.
İleri teslim tarihli konut projelerinde konut kredisi kullanmanın en temel faydalarından biri de firmanın hem size hem bankaya karşı sorumluluk taşır hale gelmesi.
Kat irtifaklı tapu nedir?
İnşaat halinde ya da inşaatı yapılacak ileri teslim tarihli bir konut projesinden ev aldığınızda; inşaat firması size bu süreçte arsa tapusu verebiliyor.Aldığınız evin hissesine düşen arsa tapusu da kat irtifak tapusu adıyla belgelendiriliyor.
Püf noktası
İnşaat tamamlanıp oturum başladıktan sonra mülk cins değiştirerek arsadan, binaya dönüşüyor. Bu durumda kat irtifaklı tapunuz, kat mülkiyeti tapusu olarak belgeleniyor. Bu değişikliği yapmanız hem vergilendirme aşamasında hem evi satmayı planladığınız aşamada önem kazanıyor. Bu önemli değişiklik mutlaka zamanında yapılmalı; böylece doğabilecek sürpriz vergi ve satış aksaklıklarını engelleyebilirsiniz.
Hangi kredi?
Hangi bankadan kredi alacağınıza karar vermeden önce, hangi tip konut kredisi kullanmak istediğinizi netleştirmenizde fayda var. İndirimli, herşey dahil ve masrafsız konut kredilerinin ya uzun vadeye yaydığınız aylık ödemelerinize ya da ilk peşinat ve kredi masraflarına yansıyacağını hatırlatalım.
Eğer ev alma kararınız sıfır konut projelerinden yana kullanacaksanız, firmaların anlaşmalı olduğu banka konut kredilerinden başlayarak araştırmanızı önerebiliriz.sahibinden.com | Müge Kanbay

Etiketler : Maket konut projeler , Nitelikli ev , konut kredisi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman