Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.

Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.
Bankaların yeni kaynağı 'siteler'
Türkiye'de artan site sayısı bankaların gelir kapısı oldu.
 
18 milyon konutun 2 milyonunun toplandığı sitelerin mevduatı 2008'de 263 milyon lira iken bu rakam Kasım 2012'de 557 milyon liraya çıktı.
 
Türk konut sektörünün 2000'li yıllardan sonra başladığı site projeleri finans sektörüne ilaç oldu. Kısa vadeli mevduat toplayıp uzun vadeli kredi veren bankacılık sektörü konuttaki siteleşme ve aidat gelirlerini mevduata çevirdi.
 
18 milyon konut stoku olan Türkiye'de yaklaşık 2 milyon konutu kapsayan siteler, topladıkları aidatları bankalarda kurumsal mevduat kaleminde değerlendiriyor. Merkez Bankası'nın mevduat bankalarındaki kurumsal mevduat verilerine göre Kasım 2008'de 262 milyon 996 bin lira olan mevduat, Kasım 2012'de yüzde 112 artışla 557 milyon 61 bin liraya ulaştı.    
 
Gelirini artıran yönetici revaçta
 
Sitelerin aidatları mevduat olarak bankalara yatırması ekonomiye fon olarak yansırken aynı zamanda sitelerin genel harcamalarına da önemli bir katkı sağlıyor. Bankaların 557 milyon 61 bin lira için verdiği faiz aylık yüzde 6'dan hesaplandığında 2,7 milyon lirayı buluyor.  
 
Sitelerin bankalardan faiz geliri elde etmesinde anlamlı rakamlara ulaşıldıkça bunu başaran site yönetim şirketlerinin de yıldızı parlamaya başladı. Başlı başına bir iş haline gelen site yönetim şirketleri temizlik, bakım, güvenlik gibi hizmetlerin yanına finansal danışmanlığı da ekledi.
 
Borçluydu artıya geçti
 
Profesyonel şirketlerin finansal açıdan sağladığı faydanın en somut örneği de İstanbul Küçükyalı'de 35 daireli bir apartmanın yaşadığı kredi batağıyla gündeme geldi. Türkiye'de 2008'de Avrupa'dan kaynaklanan ekonomik kriz nedeniyle işleri kötüye giden İstanbul Küçükyalı'daki kat sakinleri aidatları ödemekte zorlandı.
 
Apartman yöneticisi kamuya olan elektrik, su ve kapıcıya olan borçları ödemek için çareyi bankadan kredi almakta buldu. 3 yıl boyunca borcu krediyle kapatan yöneticiye ve apartmana 17 bin liralık borç çıktı. Çaresiz kalan apartman sakinleri profesyonel site yönetim şirketine başvurdu.
 
Duruma el koyan şirket, ilk etapta aidatları yükseltti. Giderleri azaltmak adına kazan bakımı yapıldı ve pay ölçer sistemine geçildi. Apartman cephesi de ilana açılarak ek gelir elde edildi. Yine apartmanda miraslı olan ve aidat borcu bulunan dairenin verasetçilerine ulaşılarak dairenin satışı sonucu aidat borçları tahsil edildi. Borçtan kurtulan apartmanın mevduat hesabında ise 10 bin lira parası bulunuyor.
 
Faturalardaki gecikmeleri sorgulayın
 
Site yönetiminde başarılı örnekler olduğu gibi suiistimallerde yaşanıyor. Profesyonel şirketler bazen topladıkları aidatları kendi çıkarları için kullanabiliyor. Uzmanlar site sakinlerini uyararak faturaları yakından takip etmelerini öneriyor. Aidatlardan faiz geliri elde etmek adına faturaların geç yatırıldığını belirten uzmanlar, bu durumun ceremesini kat sakinlerinin çektiğini birçok daire sahibinin de faturaları kontrol etmediği için 4-5 lira gibi gecikme cezasını ödediğini aktarıyor.EMİNE AÇAR - BUGÜN

Etiketler : Bankaların yeni kaynağı , Bankaların yeni kaynağı , Apartman yöneticisi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman