Konut alırken her belgeye imza atmayın

Konut alırken her belgeye imza atmayın

 

Konut alırken her belgeye imza atmayın!
Fi Yapı ve Ukra İnşaat’ın iflas ertelemesine başvurması, projelerden konut alan bir çok tüketiciyi çaresiz bıraktı. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı ise, konut alırken tüketicilerin her sözleşmeye imza atmaması konusunda uyardı
 
Fİ-YAPI ve arkasından da UKRA inşaatın iflas ertelemesine başvurması ile birlikte inşaat sektöründe ciddi bir deprem olgusu oluştuğunu söyleyen Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, “İflas ertelemesi başvurusu bir iflas kararı olmayıp tam tersine şirketin ödeme güçlüğü içerisine girdiğini belirterek kendisini kurtarmak istemesi çabasıdır. Yani bu iki şirkette kamuoyunda kullanıldığı adı ile kaçmayı değil ödemelerini öteleyerek kurtulmayı ve bu kurtulmayı da kayyum ve mahkeme aracılığı ile yapmayı tercih etmişlerdir” dedi. İflas erteleme alan firmalardan ev alan vatandaşların iflas ertelemesi mahkemelerine müdahil olarak başvurmaları gerektiğini söyleyen Kiraz, “Kendisini bu şekilde dosyada müdahil olarak göstermeyenler için hak sahipliği problem olacaktır. Çünkü iflas ertelemesi konusunda tedbir kararı alan firma aleyhine hiçbir icra takibi yapılamayacak veya açılıp kesinleşen hiçbir alacak davası icra edilemeyecektir” diye konuştu. 
 
KONUT ALIRKEN BUNLARA DİKKAT! 
 
1) Konut projesi alırken hiçbir şekilde kat irtifakı tapusu almadan veya noterde imzalatılan satış vaadi sözleşmesi imzalatmadan bir belgeye imza atmayınız. Çünkü bizim hukukumuzda tapu geçişi ancak tapu sicili müdürlüğünde yapılacak olup bunu istisna kılan tek husus satış vaadidir. Satış vaadinde de mağdur olmamak için mutlaka satış vaadini tapuya şerh olarak işletin. Şerhin etkisi bu taşınmazı kötü niyetli 3.kişlere satmaya çalışan kişinin engellenmesi ve satın alınması halinde de satın alana karşı ileri sürülebilmesidir. 
 
2) Sözleşmelerde de mülkiyet haklarınız kısıtlayıcı hiçbir maddeyi kabul etmeyiniz. Sözleşmeleri madde madde mutlaka okuyun ve kabul etmediğiniz maddeleri ilgili firmaya bildirerek bu maddeni iptalini mutlaka sağlatın 
 
3) Sözleşmelerde size taahhüt edilen dairenin yine noterdeki kat planlarında o daire olup olmadığın mutlaka kontrol edin ve buna göre imza atın.
 
4)  Satın aldığınız projede, projeyi yapan firmanın arsa sahibine bu proje ile ilgili hangi taahhütleri verdiğini ve teminat olarak neleri gösterdiğini mutlaka kontrol edin. Çünkü çok büyük projelerde teminat göstermeksizin yapılan inşaatlarda müteahhitin kaçması halinde hiçbir şey elde edemeyebilirsiniz. 
 
5) Sözleşme imzaladığınız taşınmazın tapu kaydını mutlaka kontrol edin ve tapu kaydında konulan şerhlerin ne anlama geldiğin mutlaka öğrenin. 
 
6) Sözleşmeler ile müteahhite verdiğiniz vekaletnamelerdeki yetkileri mutlaka kontrol edin sizin aleyhinize “yönetim planı” yapmasını engelleyin. Çünkü bu şekilde verilen vekaletnameleri le müteahhitleri kendi lehlerine sosyal tesis işletmeleri yapmakta ve artı değer kazanmaktadırlar. 
 
7) Sözleşmelerde inşaat sürelerini ve sürenin bitimi halinde sizlere verilecek olan cezai şart maddelerini mutlaka kontrol edin Habertürk-Yelda Akgün

Etiketler : Konut alırken , Fi Yapı , Ukra İnşaat , Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman