Konutta KDV bereketi

Konutta KDV bereketi

 

Konutta KDV bereketi
 
Yeni konutlarda KDV oranlarını yüzde 18'e çıkaran kanunun ardından konut piyasası hareketlendi. Ruhsatını yılbaşından önce alan firmalar durumu fırsata çevirerek satışta olan projelerinde yüzde 1 KDV kampanyası başlattı.
 
İnşaat sektörünün bir süredir beklediği KDV belirsizliği 6 ay daha erkene çekilerek yeni yılın ilk gününde netleştirildi. Maliye Bakanlığı konutta yaptığı yeni KDV düzenlemesi ile metrekare bazında değil, fiyata göre KDV alınması esasını getirdi. Bu kararla birlikte yeni konutlarda 150 metrekarenin altındaki dairelere uygulanan yüzde 1'lik KDV oranı da tarihe karışmış oldu. Sektördeki belirsizlik ortadan kalktı fakat tartışmalar halen devam ediyor. 1 Ocak 2013'ten sonra yapı ruhsatı alınan 150 metrekare altındaki konutlardan, üzerine yapıldığı arsanın metrekare birim değeri 500- 1000 TL arasında olanların tesliminde yüzde 8; 1000 TL ve üzeri konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV uygulanmasına karar verildi. Sektör temsilcileri yeni uygulamanın markalı konut satışlarını düşüreceğini söylerken aynı zamanda ikinci el konuta da talebin artacağı görüşünde birleşti. Bakanlığın yeni hayata geçirmiş olduğu bu uygulaması 31 Aralık 2012'ye kadar alınmış ruhsatlı projeler için geçerli olmayacak. İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerde de satışta olan konut stoku oldukça fazla. Bu da mevcut konut stoklarının azaltılmasına neden olacağından iyi bir gelişme olarak görülüyor. Markalı konut projelerinde 2013'ün satışlar açısından olumlu geçeceği tahmin ediliyor. Yeni yıldan itibaren yürürlüğe giren KDV uygulaması kampanyaların da yolunu açtı. Ruhsatını 1 Ocak 2013'ten önce alan firmalar durumu fırsata çevirdi. Satışı devam eden projelerde KDV'yi yüzde 1 olarak uyguladıklarını belirterek müşteri çekmeye çalışıyor. 
Belirsizlik ortadan kalktı
KDV oranlarının yeni yıl itibariyle netleştirilmiş olması belirsizliğin ortadan kalkması açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen Selin Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel, yeni uygulamanın şu anda satışta olan projeler açısından olumlu bir hava yaratacağı görüşünde. Öncel, "kdv'den dolayı bekleme kararı alan alıcıların harekete geçeceği bir döneme giriyoruz. 150 metrekareye kadar olan daireler için kdv'nin arsa birim metrekare değeri üzerinden hesaplanacak olması ise, merkezi konumda olmayan ilçelerin yeni projeler için daha çok tercih edilmesine imkan sağlayabilir" dedi. 
Konut satışları artacak
2013 yılında KDV artışından etkilenmeyen mevcut projelerin avantajlı fiyatlarla hızlıca satılacağı öngörüsünde bulunan Varyap Holding Ceo'su Erdinç Varlıbaş, yılın ikinci yarısında büyüme hedeflerinde azalma olacağının altını çizdi. Varlıbaş, "Konutta fiyat hassas bir nokta ve ek vergi yükleri konutların fiyatını artmasına sebep olacaktır. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünü bu tür kararlarla daraltmak yerine daha teşvik edici kararlar alınması başta yaratacağı istihdam olmak üzere birçok açıdan ülkemize daha faydalı olacaktır" diye konuştu. 
Stok eritilmesi için fırsat
Yeni KDV oranlarının belirsizliği ortadan kaldırdığını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya "Bu sayede konut alanlar ne kadar KDV ödeyeceğini öğrenmiş oldu. Yüzde 8 ve yüzde 18 olarak belirlenen yeni KDV oranları 800 bine yaklaşan konut stokunun eritilmesi için de bir fırsat olabilir" dedi. Dumankaya, "Konut stokunun eritilmesi açısından son derece faydalı bir uygulama olarak değerlendirebileceğimiz KDV uygulaması yeni konut projelerine olan talebi azaltacaktır. Yeni konut projelerinin satışa çıkmasını erteleyebilir" diye konuştu. 
Maliyet fiyata yansıdı
Yeni düzenlemeye bundan sonraki projeleri ciddi şekilde etkileyecektir diyen Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, "Sektörde kâr marjları ciddi anlamda azaldığından dolayı, konuta binecek her yük fiyatlara yansıyacaktır" dedi. Gökkaya, "Bu süreç satış ve tapu kayıtları arasındaki fiyat farklılıklarının oluşmasına neden olacaktır, dolayısıyla haksız rekabet artacaktır. Başta İstanbul olmak üzere neredeyse tüm markalı konutlarda KDV oranı %18 olacaktır. Bu da ciddi bir maliyet artışını gündeme getirecektir" diye konuştu. 
Stoklar 2 yıl içinde erir
MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk, yeni KDV düzenlemesinden sonra, % 1 KDV oranı ile satılacak eski ruhsatlı projelere olan talebin artacağını ve stokların maksimum 2 yıl içinde eriyeceğini belirtti. Kurtköy'de %1 KDV oranı ile satılan 351 daireli evofis projesi WorkSquare'in inşasına devam eden MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk, "Yatırımcılar eski ruhsatlı bir projeden daire aldığında yeni ruhsatlı projelere göre % 17 gibi ciddi bir fiyat avantajı elde etmiş olacak. Bu durum eski ruhsatlı projelerde stoklar eriyene kadar sürecek" dedi. Aktüel
Kurtköy daha cazip hale gelecek
Önümüzdeki dönemlerde yine Kurtköy'de yatırımları olacağını ifade eden Mavuk, "Her geçen gün bölgeye olan talep artıyor. Öncelikli ilgi bölgedeki yüzde 1 KDV'li projelere olmak üzere Kurtköy'de satışların daha da hızlanacağını düşünüyorum. Çünkü İstanbul'da en iyi altyapıya sahip, gecekondu görüntülerinden uzak ve şehre sadece 15 dakika mesafede olan Kurtköy Bölgesi, tüm bu özellikleri ile emlak sektörünün parlayan yıldızı olarak yükseliyor. Sabiha Gökçen Havaalanı, Teknopark, Üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri gibi avantajlardan dolayı değerlenen Kurtköy Bölgesi oteller, sağlık kent ve fuar merkezi ile daha da değerli olacak" dedi. 

Etiketler : Yeni konutlarda KDV oranları , Konutta KDV , Sabiha Gökçen Havaalanı , Teknopark , Üniversiteler , MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman