Yeniden yapılandır'ma' faizi

Yeniden yapılandır'ma' faizi

Yeniden yapılandır'ma' faizi

Konut kredilerinde faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi "yeniden yapılandırma" furyası başlattı. Ancak bankalar kredisini yapılandırmak isteyene yüksek faizle ceza veriyor
 
Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre konut alan vatandaş faiz oranlarının düşmesine sevinemedi. Yeniden yapılandırmaya yanaşmayan bankalar iyiden iyiye faturayı tüketiciye çıkarmaya başladı. Mevcut faiz oranını uygulamamakta direnen bankalar, kredisini yeniden yapılandırmak isteyen müşteriye fahiş oranlar belirlemeye başladı. Son dönemde yüzde 1'in altına inen faizlerle yeniden yapılandırma isteyen müşterilere bu oranların çok üzerinde teklifler sunuluyor. Bazı bankalar ise hiçbir şekilde yapılandırma yapamayacaklarını müşterilerine söylüyor. Konuyla ilgili internet sitelerinde binlerce şikâyet mesajı yer alıyor. Bankalar müşterilerine ikinci kez masraf adı altında, dosya bedeli ve ekspertiz ücreti çıkarıyor. Ayrıca, yeniden yapılandırılan kredilere erken kapatma işlemi uygulayarak, yüzde 2'lik ceza yansıtma yoluna gidiyor. Bu şekilde, müşteriler için yeniden yapılandırma cazip olmaktan çıkıyor.
 
2. KEZ MASRAF ALINIYOR
İnternet sitelerine yansıyan şikâyetlerden bazıları şöyle: "Konut kredisinde kalan borcunu güncel faiz oranına göre yeniden yapılandırmak için başvuruda bulundum. Faiz oranları 0.75 seviyesinde gezerken bana yeniden yapılandırmak için verilen faiz oranı yüzde 1.0. Ekstra olarak 750 TL'de masraf çıkardılar."
 
20 BİN TL FARK ÖDENİYOR
Yüzde 75 faizle 60 ay vadeli 100 bin TL kredi kullanan tüketici, ayda 2 bin 76 TL ödüyor. Geri ödeme tutarı ise 124.560 TL oluyor. Yeniden yapılandırma sonucu tüketiciye yüzde 1'den faiz uygulandığı takdirde ise aylık ödeme 2.224 TL'ye, toplam geri ödeme ise 133.440 TL'ye geliyor. Aradaki toplam ödenen fark 8.880 TL oluyor. 120 ay için yapılandırıldığında da fark 20.160 TL'ye yükseliyor.
 
YÜZDE 2 CEZA İSTEDİLER
"75 bin TL konut kredisi çektim. Yeniden yapılandırmak istedim. Yüzde 2 yapılandırma parasını istediler. Mevcut faiz yüzde 0.82. Yapılandırmada yüzde 0.93 uyguluyorlar. Ben 0.99 faiz oranıyla kredi almıştım. Bankanın şubesiyle görüşmeme rağmen sonuç değişmedi."
 
FAİZLER DEĞİŞİYOR
"Yüzde 0.98 faiz oranı ile temmuz ayında konut kredisi kullandım. Faizlerin düşmesi sebebiyle geçen hafta bankaya giderek yapılandırma talebinde bulundum. Yeni kullandırılan kredi faizinin yüzde 0.78 olduğunu ancak yapılandırma bu oranın yüzde 0.87'ye çıktığını söylediler. Tabii ki hiçbir avantajı olmadığı için yapılandırmadan vazgeçtim."

Etiketler : Konut kredileri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman