Fikirtepe dönüşemedi

Fikirtepe dönüşemedi

İstanbul'daki en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Fikirtepe, yaşanan olumsuzluklardan dolayı bir türlü dönüşemedi.

Semtin bazı bölümlerinde yaşam kalmazken ve müteahhit firmalar yıkımlara başlarken henüz hiçbir inşaata başlanmadı. Semtin en önemli ana caddesi olan Mandıra Caddesi'nde ise ilginç bir imar durumu söz konusu caddenin bir yanına 4.14 oranında emsal imar izni verilirken diğer yanında ise emsal oranı 2.07 oranında kalıyor.
 
Anlaşma yapan firmaların sözleşmelere koydurduğu maddeler ve anlaşmaya yanaşmayan bazı mülk sahiplerinin tutumuna büyükşehir belediyesinin yaptığı bazı imar uygulamaları da eklenince Fikirtepe'de yürümeyen bir kentsel dönüşü projesine sahip oluyor. Bölge halkı sokaklarında ada projelerine dâhil edilmesini ve daha aksi söylenmesine rağmen 80 metre olarak belirlenen yükseklik sınırlamasının kaldırılmasını istiyor. 
 
Kadıköy'ün yanı başında; D 100 karayolu, birinci ve ikinci köprü bağlantı yolların kıyısında ve metrobüs hattına komşu konumuyla en değerli kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Fikirtepe'de bu günlerde işler durmuş durumda. Üzerinde yer alan gecekondular ve çarpık yapılaşma ile göze çarpan semte verilen 4.14 oranındaki emsal imar hakkı sonucunda smetin hızla dönüşeceği varsayılırken gerçekte durum böyle olmadı. Semtte yıkılan yüzlerce binaya rağmen tek bir temel kazısı dahi yok. Bazı firmalar yıktıkları parsel ve adalarda hazırlık yaparken henüz başlayan hiçbir proje yok. 
 
Yıkım çok inşaat yok
 
Bu duruma neden olarak ise birkaç farklı görüş ileri sürülüyor. Bazı semt sakinleri firmaların henüz proje geliştirdikleri ve büyük çoğunluğu ile anlaştıkları adalarda bazı mülk sahiplerini ikna edemediklerini belirtiyorlar. Firmaların sözleşmelere koydukları kira ödemelerinin temel kazısı ile başlayacağı maddesi nedeniyle evlerini boşaltıp kiraya geçenlerin kira alacakları sürenin bir kısmını geçirdiklerini belirten semt sakinleri müteahhitlerin de işi ağırdan aldığını düşünüyor. Firmaların bu şekilde davranarak kamuoyu oluşturmaya çalıştığı düşünen çevre halkı kira ödemeleri konusunda sıkıntıların yaşanacağından endişe ediyor. 
 
Belediye sokakları vermedi
 
Bölgede kentsel dönüşümün başlayamamasının etkenlerinden biri olarak da Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi'nin bazı uygulamaları sayılıyor. Ada bazındaki projelerde daha önce sokaklarında arsa paylarına ekleneceğinin ve yükseklik sınırının olmayacağının söylendiğini belirten bölge halkı sonradan yapılan değişikliklerle sokakların arsa paylarından çıkartılarak ada bazındaki yüzde 20'lik kamu payına dahil edildiğini ve yükseklik olarak da 80 metre sınırının getirildiği belirtiyorlar. Bu durumun mülk sahipleri ile firmaları karşı karşıya getirdiğini belirten çevre halkı anlaşmayı bozmak isteyen firmaların vatandaştan yaptığı masrafı geri istediğini söylediler. Bu nedenle söz konusu bazı adalara diğer firmaların giremediğini belirten halk imar konusuna açıklık getirilmesini bekliyor.
 
Metrekaresi 5 bin dolar olacak 
 
Konuyla ilgili bilgi veren Fikirtepe Doğuş Emlak'tan Fahri Mengü, anlaşma yapılan adalarda bazı mülk sahiplerinin imza atmadığını belirterek işlerin bu nedenle hızlanmadığını söyledi. Projelerin bitmesi halinde bölgede metrekare fiyatının 5000 dolar civarında olacağının tahmin edildiğini belirten Mengü, bazı müteahhitler ile ilgili çıkan söylentiler nedeniyle vatandaşın anlaşmalarını iptal etmek istediğini ancak müteahhitlerin de bu durumda 200-300 bin gibi masraf çıkartarak bunu talep ettiğini ve ancak bu şekilde adana çıkacağını söylediğini belirtti. Mengü, semtin ana caddesi Mandıra Caddesi'nde de imar sorunu olduğunu söyleyerek caddenin daha önce imarsız olan sol tarafına 4.14 emsal imar verildiğini ancak daha önce imar alan sağ tarafında ise emsal oranının 2.07 olduğunu söyledi. Bölgede pek çok binanın yıkıldığını ve devasa arsalar açıldığını kaydeden Mengü, yaşanan büyük göç sonucu esnafında işlerinin iyice düştüğünü söyledi. İnşaatların gecikmesinin evleri yıkılan vatandaşları zor duruma düşürebileceğini belirten Mengü, imar konusundaki kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.Akşam

Etiketler : Fikirtepe , İstanbul en büyük kentsel dönüşüm alanları

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman