Esenyurt'ta 'hata firmalarda

Esenyurt'ta 'hata firmalarda

 

Esenyurt'ta konut projelerinin 20 binden fazla mağdur yaratması belediyeyi harekete geçirdi. Belediye Başkan Yardımcısı Akboğa, "Ruhsat sorunu yok. Hata, işini bilmeyen inşaat firmalarında" dedi
 
Esenyurt'ta yaklaşık iki yıldır süren ve 20 binden fazla kişiyi mağdur eden imar sorunu Belediye Meclisi'nin gündemine oturdu. Son günlerde medyaya yansıyan inşaat yıkımlarıyla ilgili Esenyurt Belediyesi'nin bir görev zafiyeti olmadığını belirten Belediye Başkan Yardımcısı ve Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa, söz konusu şirketler imar planındaki ruhsata göre proje yapmadığı için yıkımların yaşandığını ifade etti. Akboğa, "İmara göre ruhsatı var ama proje farklı yapılıyor. Adı geçen inşaat şirketleri yanlış stratejilerle bu işi götürdü. İnşaatların durması bu şirketlerin mali sıkıntılarıyla ilgili. Firma yanlış yatırım yapıyor, faturası belediyeye çıkarılıyor" diye konuştu. 
 
MAKET SATIŞI BİTECEK 
"Maketten satış" sistemine de değinen Akboğa, bu konuyla ilgili yasal bir boşluk olduğunu belirtti. "Maketten satış sadece Esenyurt'un değil Türkiye'nin sorunudur" diyen Akboğa, "Adam projesini ruhsata göre yapmış. Ama daha fazlasını maketten satıyorsa bunu engelleyecek bir yetkimiz yok" dedi. Akboğa, bir ay içinde bu konuyla ilgili TBMM'de düzenleme yapılacağını ve maketten satışlara son verileceğini de sözlerine ekledi. 
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM LEKELENEMEZ
Esenyurt'ta yaşanan sıkıntıların Kentsel Dönüşüm'e mal edilemeyeceğini söyleyen Mustafa Akboğa, Esenyurt'un dönüşümde önemli başarılar kaydettiğini vurguladı. Akboğa, "Esenyurt bugüne kadar 100 bin konuta ruhsat vermiş. 7 blokla Esenyurt'un kentsel dönüşümdeki başarısını lekeleyemezsiniz! Bunlar firmaların sorunudur" dedi. 
 
TAPUDA KUYRUK KALKIYOR
Tapu işlemlerini kolaylaştırmak için yürürlüğe giren Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yaygınlaştırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı modern bir ortamda daha hızlı hizmet vermek için tapu müdürlüklerinin hizmet binalarını yeniliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Vatandaş daha kolay işlem yapacak. İhmal ve suistimale yol açabilecek uygulamalar bitecek" dedi. Sabah

Etiketler : Esenyurt , Esenyurt konut projeleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman