Dünya devleri İstanbul için sırada

Dünya devleri İstanbul için sırada

 

Dünya devleri İstanbul için sırada
Dünya devleri İstanbul'a lüks konut projesi yapmak için kapıda. Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn ve Orta Avrupa’nın zengin firmaları yer bakmaya geldi.
 
Yabancılar Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da artık ev almaktan fazlasını düşünüyor. Mütekabiliyet Yasası’nın devreye girmesiyle Türkiye’deki konut sektörünün iştahını kabartan, ‘Ha geldiler, Ha geliyorlar’ derken dört gözle beklenen yabancılar, hem müşteri hem rakip olacaklar. Her ne kadar sektöre biraz şüpheli yaklaşsalar da Ortadoğu ve Orta Avrupa’dan zengin firmalar şimdiden İstanbul’un yolunu tuttular bile. Firmalar geçen haftadan bu yana gruplar halinde gelerek İstanbul’da lüks konut projeleri yapmak için ‘merkezi bölge’ avına çıktılar.
 
SIRAYLA GÖRÜŞMEYE GELİYORLAR
Zengin yabancı yatırımcıların İstanbul’daki ilk adreslerinden Sotheby’s de bugünlerde yatırımcı ziyaretleriyle meşgul. Geçen hafta Suudi Arabistan’dan oldukça büyük bir yatırım grubunu ağırladıklarını belirten Sotheby’s Turkey Genel Müdürü Arman Özver, önümüzdeki hafta da Katar ve Bahreyn’den firma yetkililerinin görüşmeye geleceğini söylüyor. Bu grupların ellerinde büyük yatırım bütçeleri olduğuna dikkat çeken Özver, “Uzun süredir görüşüyoru, hedefleri büyük. Şu anda özellikle Avrupa’daki karışıklık yatırımcıyı tutuyor. Ama ellerindeki parayı da değerlendirmek istiyorlar. Böyle baktıklarında en güvenli ülke olarak Türkiye’yi ve en kazançlı sektör de gayrimenkulü görüyorlar” diyor.
 
MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL
Arman Özver, Ortadoğulu yatırımcının yanında Orta Avrupa’dan da ilginç talepler geldiğini söylüyor. Belçika, Avusturya, Finlandiya ve İngiltere’den de ‘lüks konut projesi’ için gelenler olduğunu anlatan Özver, “Özellikle Belçika çok şaşırtıcı. İstanbul’da yatırıma karşı çok ciddi eğilimleri var. Milyar dolarlık proje yapma potansiyelleri var” diyor. Özver’e göre, bu gruplar Türkiye’de önce orta çaplı projelerle başlayıp gidişatı görecekler, ardından çok büyük çaplı işlere girecekler. Konutun ardından ofis de yabancı yatırımcıların radarında ancak alışveriş merkezi yatırımına uzak duruyorlar.
 
AYAĞA DOLANAN ÜÇ SORUN
Yatırımlarını ya yerel ortaklıkla ya da bireysel olarak planladıklarını belirten Özver’e göre, sürecin yavaş ilerlemesindeki tek sorun Türkiye’deki eksiklikler. Yatırımcıların Türkiye’ye de şüphe ile yaklaştıklarını ifade eden Özver, bu ülkelerin çok araştırdıklarını ve en küçük gelişmeden bile haberdar olduklarının altını çiziyor. Özver, yatırımcıyı ‘ağırlaştıran’ sorunları da şöyle sıralıyor: Başta oturma izni olmak üzere, ruhsat sorunu, imar mevzuatları ve uzun bürokrasi.
 
BEKLENEN YABANCI YOLDA
Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önceki gün Mütekabiliyet Yasası sonrası ilk dokuz ayda Türkiye’den konut alan yabancıların istatistiğini açıklamıştı. Buna göre 9 ayda yabancıların Türkiyeden alım yaptığı taşınmaz sayısı 10 bin 687i buldu. Aynı dönemde alım yapan yabancı yatırımcı sayısı da 11 bin 8 oldu. İlk sırayı yine Almanlar alırken, çok beklenen Arap ülkelerinin listede çok parlamadığı dikkat çekiciydi. Arman Özver, bu sonuçları değerlendirirken ev almak için beklenen yabancıların öyle abartıldığı gibi gelip 10’ar 100’er daire almadıklarına dikkat çekiyor. Henüz beklenen patlama için erken olduğunu vurgulayan Özver, “Bu büyük alımlar için biraz zaman var ama beklentimiz yüksek. Henüz girmese de kapıdaki yabancı ciddi ciddi gelecek” diyor.   Aksam.com.tr

Etiketler : Dünya devleri , Ze , gin yabancı yatırımcıların İstanbul’

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman