Bankanızdan alacağınız var

Bankanızdan alacağınız var

 

 Bankanızdan alacağınız var
konut kredilerinin tapu kayıtlarına konulan ipotek kaydının kaldırılması için bankaların talep ettiği ücretler geri alınabilecek.
Tüketicilerin taksit ödemelerini tamamladığı konut kredilerinin tapu kayıtlarına konulan ipotek kaydının kaldırılması için bankaların talep ettiği 200 ile 500 TL arasında değişen ipotek fek işlem ücretlerine ilişkin www.sikayetvar.com avukatı Sercan Sakallı, "İpoteğin kaldırılması için bankalara ödediğiniz bedelin iadesini alabilirsiniz" dedi.
 
konut KREDİSİ KULLANANLAR İPOTEK FEK ÜCRETİNİ VERMEYİN
"Ödediğim krediden ipoteğin kaldırılması için banka ipotek fek ücreti istiyor" diyen tüketicilerin şikayetleri üzerine Av. Sercan Sakallı "İpotek fek ücretini vermeyin. Eğer daha önce ödeme yaptıysanız bedel iadesi alın" diyerek tüketicileri sevindirecek haber verdi. Bankacılık sisteminde sıkça gündeme gelen ipotek kaldırma ücretine ilişkin Av. Sakallı şu açıklamalarda bulundu: "konut kredisinden kaynaklanan borcunu ifa etmiş bir tüketici için ipoteğin kaldırılmasını talep etmek bir haktır. Buna karşın kredi verenin ipoteğin kaldırılması için ücret talep etmesi konut finansman kredisi sözleşmelerinde yer alan açık bir haksız şart oluşturmaktadır.Nitekim 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da haksız şart 'Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez.Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.' şeklinde belirtilmiştir."
 
BANKAYA ÖDEDİĞİNİZ BEDELİN İADESİNİ ALIN
Kanun hükümleri ve Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmelik gereğince tüketicilerin bu bedeli ödeme yükümlülüklerinin olmadığına dikkat çeken Av. Sakallı, "İpoteğin kaldırılması hususunda haksız yere ödeme yapan tüketiciler derhal ilçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak bedelin iadesini isteyebilirler. Ayrıca ipoteğin kaldırılması hususunda ödeme yapmayan tüketiciler ise ipoteğin fekki için Tüketici Mahkemesi'ne dava açabilirler" dedi.  Sabah

Etiketler : konut kredileri , ipotek kaydı , Av. Sercan Sakallı , Tüketici Mahkemesi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman