198 sosyal konut için 5 bin 800 kişi başvurdu

198 sosyal konut için 5 bin 800 kişi başvurdu

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nce Sakarya'da muhtaç ailelere yönelik yapılacak konutlardan 198'i için 5 bin 806 kişi müracaatta bulundu.
Sakarya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, muhtaç aileler için Korucuk Mahallesi'nde 50 metrekarelik 384 konut yapılacağı kaydedildi. 1999 yılında meydana gelen depremden sonra Dernekkırı ve Alancuma'ya yerleştirilenlere de verilmesi şartıyla, Adapazarı Belediye Başkanlığı'nca tahsis edilen alanda yapılan konutların ne zaman teslim edileceğinin bilinmediği ve bu sebeple konutların hak sahiplerine satış sözleşmesinin yapılarak hemen teslim edilebilmesi amacıyla çalışmalara erkenden başlandığı ifade edildi.
 
Konutların satışının yapılacağı muhtaç ailelerin tespitinin, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu uyarınca yapıldığı kaydedilen açıklamada, ilk etapta Dernekkırı ve Alancuma'da oturan aileler hakkında gerekli araştırmaların yapılması sonucunda 186 kişinin konut almaya hak sahibi olduğu belirtildi.
 
Geri kalan 198 konutun muhtaç ailelere satışı için 11 Mart - 25 Mart tarihleri arasında internet üzerinden 524'ü engelli olmak üzere toplam 5 bin 806 kişinin müracaatta bulunduğu bildirilen açıklamada; "Müracaat edenlerin beyanları üzerinden yapılan inceleme sonucunda, kişi başına düşen aylık geliri 233.20 TL'nin altında olmasından dolayı 2 bin 572 kişinin müracaatlarının kabul edilerek haklarında gerekli araştırmanın yapılmasına, kişi başına düşen aylık geliri 233.20 TL'nin üzerinde olmasından dolayı 3 bin 234 kişinin taleplerinin reddine kararı verilmiştir." denildi.
 
Açıklamaya göre, müracaatı kabul edilen 2 bin 572 kişi hakkında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gerek mahallinde gerekse Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) üzerinden inceleme yapıldıktan sonra Vakıf Mütevelli Heyet tarafından kuraya katılacak muhtaç kişiler tespit edilecek. Dernekkırı ve Alancuma'da oturan 186 konut almaya hak sahibi için, 'konut belirleme' kurası, 198 konut için Vakıf Mütevelli Heyetce tespit edilecek muhtaç kişiler arasından 'konut alma hakkı kurası' ve 'konut belirleme kurası' ilerde belirlenecek bir tarihte (toplam 384 konut) noter huzurunda yapılacak. rİSALE hABER

Etiketler : Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı , TOKİ , TOKİ HABER

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman