hurdacılar gözünü dönüşüme dikti

hurdacılar gözünü dönüşüme dikti

 

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların atıkları, kapıları, pencereleri hurdacıların markajında. Dönüşüm yapılan bölgelerde kıran kırana pazarlıkla eski camlar, kapılar ve hatta çatılar bile hurdacılara satılıyor. Vatandaşlar sattıkları mallardan sonra evlerini belediyelere teslim ediyor
Kentsel dönüşümde vurulan ilk kazma ile yapılan yıkımlardan sonra çıkan hafriyatın ne olacağı, malzemelerin nasıl ayrıştırılacağı, işe yarayan cam, kapı, çatı ve sayaçların ne olacağı merak konusu oldu. Esenler’deki yıkım bölgesi gezimizde karşılaştığımız manzara ise bir hayli ilginç. Bölgede yaşayan vatandaşların evlerinin anahtarlarını teslim etmeden önce, çatılarını bile hurdacılara sattığı ortaya çıktı. Bölgeye ise İstanbul dışından bile hurdacılar akın ediyor. Kıran kırana yapılan pazarlık sonucunda ise gecekonduların camlarının tanesi 100 TL’den hurdacılara satılıyor. Çatılarda ise fiyatlar 250 TL ile 350 TL arasında değişiyor. Geri dönüşüm merkezlerine hurdacılar tarafından satılan bu malzemeler ise tekrar dönüştürülerek ekonomiye geri kazandırılıyor. Ortalama 5 katlı bir binadan çıkacak demirlerin ikinci el maliyeti 10 bin TL’lere kadar çıkıyor. Yıkılan binalardan ise geriye korkunç bir manzara kalıyor. Dönüşüme verilen evlerin yıkıntıları arasından görünen demirler bile, olası bir depremde ne kadar can kaybı yaşanabileceğini gözler önüne seriyor. Binaların inşaatlarında kullanılan demir neredeyse yok denecek kadar az!
Geri dönüşüm malzemelerini kullanım zorunlu olacak
Çevre ve Şehirclik Bakanlığı’nın düğmeye basması ile başlayan kentsel dönüşümde, hareketlenen inşaat sektörü pek çok koldan besleniyor. hurdacılar, geri dönüşümcüler, altyapı inşaatçıları gibi kollar dönüşümden kazançlı çıkıyor. Bakanlığın yaptığı çalışmalarla geri dönüşüm malzemelerinin pazarının oluşturulması hedefleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarına, kentsel dönüşüm kapsamında ortaya çıkan inşaat atıklarından elde edilen geri dönüşüm malzemelerini kullanma zorunluluğu getirecek. Belediye, il özel idareleri gibi kurumlar, yapacakları inşaat faaliyetlerinde bu malzemeleri değerlendirecek. Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul'da yıkılacak binaların molozlarından elde edilen malzemeler de Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3 bin 500 hektarlık bölgeye yapılacak üçüncü havaalanında da kullanılacak. Havaalanı pistlerinin altındaki zayıf betonlarda, bu malzemeler değerlendirilecek.
Petekler, kombiler çok ucuza satılıyor
Doğma büyüme Esenler’de oturan 31 yaşındaki, 3 çocuk annesi Yasemin Görmez, 3 katlı evinin karşılığında yeni yapılacak projelerden 140 metrekarelik yeni evine taşınmak için gün sayıyor. Evi yıkıldıktan sonra Başakşehir’e taşındıklarını söyleyen Görmez, “Esenler’de yapılan yeni binaların çoğu 90 metrekare ve altında. Biz büyük daire aradığımız için mecburen Başakşehir’e taşındık. Buraya geldiğimizde Almanya’ya gitmiş gibi olduk” diye konuştu. 3 katlı evlerinin yıkılmadan önce peteklerini ve kombisini sattıklarını söyleyen Görmez, “Tüm evin peteklerini, kombimizi 750 TL’ye sattık. Yok pahasına sattık” dedi.
“Malımıza sahip çıkamadık”
Dönüşüm haberi alan hurdacıların vatandaşları galeyana getirdiğini söykeyen, 35 yıldır Esenler’de oturan Mehmet Değnek, “hurdacılar bir anda bölgece hücum etti. Bir pencere, bir camı 20 TL’ye satanlar oldu. Çatımızı 350 TL’ye sattık. Pazarlık yapmaya bile fırsat olmadı. Bina abimle ikimizin. Bütün evden sattıklarımızla kişi başı 350-400 TL kazandık. Aslında kendi malımıza kendimiz sahip çıkamadık” dedi.
KUTU: Molozlar arasında yaşam
Kentsel dönüşüme itiraz eden vatandaşlar, yıkıntılar arasındaki yaşamlarına devam ediyor. Betonun altından görünen zayıf demirlerin ayakta tuttuğu binalarda yaşayan vatandaşların çoğu, haklarından fazlasını istedikleri için direniyorlar. Kötü yaşam koşullarına dayanamayanlar ise uzlaşma yoluna giderek evlerini boşaltıyorlar. Neşet Durdu ve ailesi de müteahhitle arsa sahibi arasındaki anlaşmazlık yüzünden evlerini boşaltamamışlar. Gelen uzlaşma haberiyle sevinen 8 nüfuslu Durdu ailesi, şimdi kira yardımı ile yeni ev arayışı içindeler.
Atıklar 3.Havalimanı'nda kullanılacak
Kentsel dönüşümde riskli yapıların yıkılması ile ortaya çıkacak inşaat atıkları geri kazanım tesislerinde işlenerek 3. havalimanı ve 3. köprüde dolgu malzemesi olarak kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Eskişehir yolunda yapılacak yeni binasının uygun yerlerinde geri dönüşüm malzemesi kullanarak, kurumlara örnek olacak. Hafriyat toprağı da bakanlık binasının bahçe düzenlemelerinde değerlendirilecek. İnşaat yıkıntı atıklarının geri dönüşümü ve hafriyat toprağı kullanımıyla, bunların depolanarak çevreyi kirletmesi de önlenmiş olacak.
 İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım:
Malzemelerin dönüşümü, kentsel dönüşümden önce oluyor
Bugüne kadar söylenen “İstanbul’un taşı toprağı altın” özdeyişi, Fikirtepe’de bir kez daha teyit edilmiştir. Diğer taraftan kentsel dönüşüm hareketi, geri dönüşüm hareketini de birlikte getirmiştir. Kentsel dönüşümden önce, malzemelerin geri dönüşümü başlamıştır. Bunun diğer anlamı da, İstanbul’daki karbon salınımının daha az olacağı ve çevreci bir dönüşüm olacağıdır. Ayrıca, milli hasılanın daha ekonomik kullanılması açısından da katma değer sağlayan bir yanı vardır.  Habertürk: Yelda Akgün

Etiketler : Kentsel dönüşüm , Esenler , hurdacılar , hurdacı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman