Altın düştü gayrimenkul zirveye oturdu

Altın düştü gayrimenkul zirveye oturdu

 

Altındaki sert düşüş küresel yatırımcıları gayrimenkule yöneltti. Uzak ve Ortadoğulu yatırımcılar Türk GYO şirketlerini yakın takibe aldıKüresel ekonomilerdeki kriz ve altın fiyatlarında yaşanan düşüş, küresel yatırımcıları Türk gayrimenkul sektörüne yöneltti.
 
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketleri hisselerinin yükselişe geçtiğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğulu yatırımcıların ilgisinin arttığını vurguladı. Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2012 raporunu açıklayan Torun, "Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki mevduat kesintileri de yatırımcıları tek güvenli liman olarak Türkiye'ye yöneltti. Faizlerin yükselmediği, altının ise değer kaybettiği bir dönemde nakit para borsada gayrimenkul yatırımları, mortgage kredi ve tahvilleri ile gayrimenkul sertifikalarına akacaktır" diye konuştu. 
 
FİYATLAR 2 YILDA % 27 ARTTI 
 
GYODER Sektörel Bilgi Üretimi Komitesi Başkanı Dr. Emre Çamlıbel de konut kredisi faizlerindeki düşüşün sektörde büyüme sağlayacağını belirtti. 2010-2012 arasında yeni konut fiyatlarının ortalama yüzde 27 arttığını ifade eden Çamlıbel, şöyle konuştu: "Fiyatlar reel bazda enflasyon oranında arttı. Yani bir balon söz konusu değil. En fazla artış yüzde 31'le 2+1 konutlarda olmuş. Kredilerindeki artış ise 2012'de maalesef yavaşladı. Bazı önlemlerden konut kredilerinin muaf tutulması gerekiyor." 
 
Yapı ruhsatı sayısı artıyor
 
Rapora göre Anadolu kentlerinin yapı ruhsatı alımı ve konut satışları güçlendi. 2010'da yüzde 75 artarak 901 bin 705 adet olan yapı ruhsatları, 2011'de yüzde 39'luk düşüşle 650 bin 285 adede indi. 2012'de ise yüzde 14'lük artışla tekrar yükselişe geçti. Ruhsaı alımı, 741 bin 592 adet olarak gerçekleşti.
 
İTO ile eğitim işbirliği
 
Eğitim ve Yayınlar Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, GYODER'in eğitime çok önem verdiğinin altını çizdi. 2013- 2014 eğitim ve öğretim yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi ile eğitim anlaşması imzalayacaklarını söyleyen Yetgin, "GYODER eskiden beri eğitim veriyor. Bundan sonra yüksek lisans diploması da vereceğiz" dedi. 
 
Konuta stoklar 20 ayda eriyecek
 
Araştırma şirketi Reidin işbirliğiyle Türkiye çapında 30 bin markalı konut üzerinde araştırma yaptıklarını hatırlatan Çamlıbel, stok erime hızının bu yıl yeniden arttığını söyledi. Çamlıbel, "2011'de yüzde 5 olan stok erime hızı, geçen yıl yüzde 2-3 mertebesine düşmüştü. Bu yıl ise tekrar 2011'deki seviye olan yüzde 4-5'e çıktı. Bu hızla gidilirse stoklar 20 ayda tükenecek" dedi. Çamlıbel, Kasım 2012'den bu yana geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda ciddi bir yükseliş olduğunu da ifade etti.... sabah

Etiketler : İstanbul Menkul Kıymetler Borsası , gayrimenkul , GYODER Başkanı Aziz Torun , markalı konut

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman