yeni konut projelerinde tavan yüksekliği 3 metreyi aştı.

yeni konut projelerinde tavan yüksekliği 3 metreyi aştı.

 

Son dönemde metrekare değerinin önüne geçen metreküp değeri özellikle yeni konut projelerinde tavan yüksekliğinin yükselmesine neden oldu.
Konut alanının, tavan yüksekliğiyle çarpılmasıyla elde edilen "metreküp değeri"nin konut tercihinde önemli bir ktriter haline gelmesiyle birlikte yeni konut projelerinde tavan yüksekliği 3 metreyi aştı.
 
Geleneksel Türk mimarisinde önemli bir yer tutan tavanı, dolayısıyla da metreküpü yüksek konutlar, arsa maliyetleri ve diğer ekonomik kaygılar yüzünden uzun yıllar göz ardı edildi. Belediyelerin imar planlarını hazırlarken kat sayısı yerine yüksekliği kıstas alması da yapımcı firmaları alçak tavanlı konutlara yöneltti. Son 30 yıldır konut sektöründe neredeyse yok denecek kadar az görülen yüksek tavanlı konut projeleri, son dönemde nadir de olsa ortaya çıkmaya başladı. Rakiplerinin bir adım önüne geçmek için maliyet artışını göze alan bazı firmalar, yeniden 3 metreye ulaşan tavan yüksekliğine sahip lüks konut üretmeye başladı.
Psikologlar da bunu öneriyor
 
Mekanın insan psikolojisini, ruh sağlığını, gelişimini nasıl etkilediği soruları, son yıllarda psikologların da çalışma konuları arasında yer aldı. Araştırmalara göre, tavanı yüksek daireler, ışığı daha fazla aldıklarından göz yanılmasına bağlı olarak aynı metrekareye sahip alçak tavanlı dairelerden çok daha büyük algılanıyor. Böylece içinde yaşayanlara ferahlık ve rahatlık duygusu veriyor.
Evin metreküpü nasıl hesaplanır?
 
Bir evin metreküpünün hesaplanması oldukça basit. Metrekare olarak bilinen alanın tavan yüksekliği ile çarpılmasıyla konutun metreküp değeri bulunuyor. 100 metrekare alanlı, 2,5 metre tavan yükseklikli bir evin hacmi 250 metreküpe denk geliyor. Tavan yüksekliği 3 metre olduğunda ise hacim 300 metreküpe çıkıyor
 
METRE KÜPLÜ PROJELER
 
Nurol Tower'da 4 metre
4 metre tavan yüksekliği ile dikkat çeken Nurol Tower, Çağlayan'da Nurol Gayrimenkul tarafından inşa ediliyor. Projede metrekare birim fiyatları 5 bin dolardan başlayarak 6 bin 200 dolara kadar yükseliyor. 243 adet home ofis, 12 adet ofis ve 36 dükkandan meydana gelen Nurol Tower'ın yatırım değeri 140 milyon dolar.
Emaar Square'da 3 metre
Emaar Türkiye'nin İstanbul Çamlıca Libadiye bölgesindeki projesi Emaar Square 66 dönüm alanda yükseliyor. 1+0 dairelerden, 5+1'lere kadar daire tiplerinin bulunduğu Emaar Square projesinde binin üzerinde konut bulunuyor. Beş yıldızlı otel, ofis, AVM, rezidans ve eğlence alanlarından meydana Emaar Square, Rezidans, Heights ve Tower olmak üzere 3 konseptten meydana geliyor. Tavan yüksekliği 3 metre olan Emaar Square Rezidans'ta metrekaresi 3 bin 500 dolardan başlayıp, 5 bin dolara kadar yükseliyor.
 
Ege Boyu'nda 3.75
Eviya Gayrimenkul tarafından Sancaktepe'de inşa edilen Ege Boyu, 40 bin 548 metrekare alan üzerinde 17 bloktan oluşuyor. Toplam 644 konuttan meydana gelen projede, büyüklükleri 42 ile 207 metrekare arasında değişen stüdyo, 1+1, 2+1,3+1 ve 4+1 konut seçenekleri bulunuyor. 3.75 metre tavan yüksekliği ile ferah bir yaşam alanı sunan Ege Boyu'nda, fiyatlar 150 bin 696 TL'den başlıyor. İnşaatına Haziran 2012'de başlanan Ege Boyu'nda ilk etap teslimlerinin Haziran 2014, ikinci etap teslimlerinin Ekim 2014'de yapılması planlanıyor
 
5 metreye kadar çıkıyor
51 bin metrekare alan üzerinde yükselen Park Village, Arıkan Yapı tarafından Büyükçekmece'de hayata geçiriliyor. Toplam 144 konuttan meydana gelen proje, Villa Sardes, Villa Thera, Villa Lagina, Villa Larisa, Villa Claros, Villa Trilye ve Villa Alinda olmak üzere 7 farklı villardan oluşuyor. Büyüklükleri 250 metrekare ile 350 metrekare arasında değişiklik gösteren villaların tavan yükseklikleri ise 5 metreye kadar çıkıyor. Her villaya özel müstakil havuzun bulunduğu Park Village'ta, fiyatlar 625 bin dolardan başlıyor, 725 bin dolara kadar çıkıyor. Aralık 2013'te teslim edilmesi planlanan Park Village'ta, her villaya özel yüzme havuzu ve bahçe bulunuyor..  Kaynak: Sabah

Etiketler : insan psikolojisini , ruh sağlığı , metreküp değeri , konut

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman