Ve "Bio İstanbul" tanıtıldıİstanbul Başakşehir'de Türkiye'nin ilk sağlık şehri kuruluyor

Ve

 

Ve "Bio İstanbul" tanıtıldıİstanbul Başakşehir'de Türkiye'nin ilk sağlık şehri kuruluyor
 
Türkiye'nin en gelişmiş çocuk hastanesi, en ileri biyomedikal araştırma ve geliştirme parkı ile ekolojik binalar, çalışma ve sosyal alanlarını barındıracak Bio İstanbul, Başakşehir'deki satış ofisinde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. 20 bin kişinin istihdam edileceği alanda, bin 200 yatak kapasiteli bir çocuk hastanesi inşa edilecek.
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, toplantıda konuşma yaptı. Bulaşıcı olmayan hastalıkların insanlığın en önemli sağlık sorunları arasına girmeye başladığını anlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu: 
 
"Diyabet, hipertansiyon, kronik kalp hastalıkları, yaşlanma ve yavaş yavaş ortopedik problemler, bu alana girmeye başlıyor. Bu alanı, erken ve dünyaya örnek projeler geliştirebileceğimiz alan olarak değerlendiriyoruz. Özellikle yaşlılık ile ilgili projeleri önümüzdeki süreçte, değerli muhataplarımızla daha farklı beyin fırtınaları yaparak paylaşacağız. Farklı farklı projeleri birlikte üretmeyi ve Türkiye'nin de bu anlamda öncülük yapmasını arzu ediyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz. Türkiye, Bio İstanbul Projesi ile sağlık hizmeti sunumu standardını bir basamak daha örnek ülkeler seviyesine taşımayı başaracaktır. Benzer bir projeyi önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Anadolu yakasında da yapmayı planlıyoruz." 
 
Yurt dışında çalışan Türk sağlık profesyonellerinin burada görev yapacağını ifade eden Müezzinoğlu, "Önümüzdeki süreçte Türkiye olarak beyin göçünün terse çevrilmesi gibi bir bakıştan ziyade beyin göçünü beyin paylaşımına, bilgi paylaşımına taşımayı düşünüyoruz. Bizim oradaki beyinlerimizin yine orada üretmeye ama ürettiklerini burada da üretir zeminine destek vermeyi amaçlıyoruz" dedi.
 
PROJE NELERİ İÇERİYOR?
 
20 bin kişinin istihdam edileceği alanda, bin 200 yatak kapasiteli bir çocuk hastanesi inşa edilecek. Ayrıca sağlık alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılacağı bir teknoloji merkezi de yer alacak.
 
Üstelik yapıların tümü "ekolojik bina" olmalarının yanı sıra 5 kattan fazla yükseklikte de olmayacak.
 
Tanıtım töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da projenin çevreye zarar vermeden yapılacağını vurguladı.
 
Bayraktar, “Sağlık merkezi bittiği zaman 20 bin kişi çalışacak.10 bin nüfuslu yaşam merkezi de olacak yeşiliyle iç içe olacak. Yeşillikler kalacak" dedi. 
 
Yaklaşık 2,2 milyar dolara mal olacak BİO İstanbul projesinin 3 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. trt haber

Etiketler : Bio İstanbul , Türkiye , çocuk hastanesi , Mehmet Müezzinoğlu , Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman