Adada ev sahibi olmanın tam zamanı

Adada ev sahibi olmanın tam zamanı

 

Adada ev sahibi olmanın tam zamanı
Prens Adaları olarak adlandırılan İstanbul adalarında yüksek restorasyon bedelleri ev sattırıyor. Çok fazla satılık ev tabelasının asılı olduğu Adalar’da her bütçeye uygun ev bulmak mümkün.
İstanbul’un kalabalığından sıkılan ancak İstanbul’dan çok fazla ayrılmak istemeyen kişiler Adalar’da ev fırsatlarını kollamaya başladı. Ekonomik açıdan dar boğaza giren, restorasyon bedellerini karşılayacak bütçesi bulunmayan ya da artık ada şartlarında ikamet edemeyecek durumda olan ada sakinleri evlerini yeni alıcılara açtı.
 
Heybeli’den Büyük’e, Burgaz’dan Kınalı’ya bugünlerde hemen hemen her adada çok fazla satılık ev görmek mümkün.
Masraf ev sattırıyor
Emlakçılar çok sayıda evin satışta olmasının birkaç nedeni olduğunu belirtiyor. Gerekçelerden en önemlisi yaşı ilerlemiş ada halkının ada şartlarına ayak uydurmakta zorlanması ve sağlık nedeniyle kolay ulaşımın olduğu lokasyonlara yönelmesi.
Bir diğer önemli gerekçe Adalar’daki evlerin çok eski olması ve birçoğunun restorasyona ihtiyaç duyması. Durum böyle olunca restorasyon masraflarının altından kalkamayan ada sakini çareyi ev satmakta buluyor. Ekonomik açıdan dar boğaza giren ev sahipleri de dikkat çekiyor.
Yabancılar alıyor
Tercihini Adalar’dan yana kullanmak isteyen ve uygun fırsat kollayan alıcılar sadece İstanbul’dan değil farklı illerden de geliyor. Ada emlakçıları son zamanlarda yabancılardan da Adalar’a ilgi olduğunu belirtiyor. Yabancılar arasında Araplar dikkat çekiyor. Emlakçılar yabancıların daha çok iç kesimlerde ve kendine ait özel koyu bulunan evlere rağbet ettiğini dile getiriyor.
 
800 BiN LiRALIK EVE 1 MiLYON LiRALIK BAKIM
Adalar’da ev sahibi olmanın prestij göstergesi olduğunu belirten emlakçılar son dönemde bazı evlerin restorasyonunun ev fiyatını bile geçtiğine dikkat çekiyor. Restorasyonda sınır tanımayan alıcılara en güzel örnek ise Kınalı ve Burgaz’dan geliyor. Burada birbiriyle yarışan evler olduğunu aktaran emlakçılar yeni ev alanların evin değerinin iki katına evi döşediğini gördüklerini en son 800 bin liraya alınan müstakil bir eve alıcının iç ve dış dekorasyon için 1,3 milyon lira harcadığını söylüyorlar....EMİNE AÇAR - BUGÜN 

Etiketler : İstanbul adaları , satılık ev , Heybeli’den Büyük Burgaz , Kınalı , Adalar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman