Yüksek konut fiyatı kiraları zıplattı

Yüksek konut fiyatı kiraları zıplattı
Hakan Erilkun:Yüksek konut fiyatı kiraları zıplattı
 
Ev fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 12 arttı. Yeni evler, evlenen çiftler, üniversiteler ve Suriyeli mülteciler yüksek kirada etkili oldu. Kiraların en çok yükseldiği il ise Adana olarak kayıtlara geçti
 
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ve Reidin.com işbirliği ile yayınlanan Nisan ayı Türkiye Konut Fiyat Endeksleri raporu kiraların yükseldiğine işaret etti. Endekse göre son 1 yıl içinde kiralar Türkiye genelinde yüzde 11.41 oranında arttı.
 
Kiraların en çok yükseldiği şehir Adana olarak dikkat çekti. 1 yıl içinde Adana'da metrekare başına konut kira değerleri artışı yüzde 15.18 oldu. Aynı dönem içerisinde İzmir'de yüzde 15,10, Antalya'da yüzde 13,67,  Ankara'da yüzde 11,58, İstanbul'da yüzde 11,41, Bursa'da yüzde 6,87 ve Kocaeli'nde yüzde 4,19 oranında artışlar gözlendi.
 
Birden çok nedeni var
 
1 yıl içinde Adana’da metrekare başına konut kira değerleri artışı yüzde 15.18 oldu. Aynı dönem içerisinde İzmir’de yüzde 15,10, Antalya’da yüzde 13,67, Ankara’da yüzde 11,58, İstanbul’da yüzde 11,41, Bursa’da yüzde 6,87 ve Kocaeli’de yüzde 4,19 oranında artışlar gözlendi.
 
Fiyatların yükselmesini nasıl yorumlamak konusunda görüşlerine başvurduğumuz emlak uzmanları birden fazla gerekçenin bulunduğunu dile getirdi. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun kiraların artışında birkaç parametre olduğunu belirterek en büyük etkenin yeni satın alınan ve fiyatı yüksek olan evlerin ucuza kiraya verilmek istenmemesini gösterdi.
 
Kira çarpanları ile yapılan hesaplama neticesinde geri dönüş sürelerinin uzadığına dikkat çeken Erilkun, buna rağmen ev sahiplerinin yüksek fiyat ödeyerek aldığı evleri düşük kiralarla kiralamak istemediğini söyledi. Düğün mevsiminin açılması ve üniversitelerin sayısının artmasının da kiralık ev taleplerinde etkili olduğu aktarılıyor.
 
Suriye etkisi önemli
 
Bu dönem diğer yıllara göre artışın bir miktar hızlı olmasında Suriyeli mültecilerin de etkisi bulunuyor. Emlak uzmanları Türkiye'nin birçok ilinde Suriyeli mültecilerin bulunduğunu dile getiriyor. Mültecilerin bir kısmının burada birkaç yıl yaşamak için bir kısmının ise savaş ortamından çıkıp nefes almak için Türkiye'ye geldiğine dikkat çeken uzmanlar bu durumunda fiyatları yukarıya çektiğini söylüyor.
 
Adana aylık kirayla tanıştı
 
İstanbul'da Şirinevler, Avcılar, Ataköy ve Ataşehir gibi lokasyonda ev kiralayan Suriyeli mülteciler, İstanbul dışında ise doğu ve güneydoğu illerinde ev kiralıyor. Adana'da hizmet veren emlakçılar daha önce hiç evini kiraya vermemiş ve kiracısı olmayan kişilerin bile odalarını kiraya verdiğini belirtiyor. Adana'da ev kiralarının geçen yıla kadar yıllık üzerinden yapıldığını belirten emlakçılar, Suriyeli mülteciler ile birlikte Adana halkının aylık kirayla tanıştığını da dile getirdiler.
 
Bumerang'ı satışa çıkardı
 
Kağıthane Z Ofis'te satışları kısa sürede tamamlayan Dap Yapı, projenin bitişiğinde bulunan  Bumerang'ı da satışa açtı. Yatırımın 6-10 yılda geri dönmesi hesaplanan projede faizsiz 30 ay vade yapılıyor. Şirket yetkilileri satışa sundukları ofis alanlarının metrekare fiyatının emsallerine kıyasla yüzde 50 düşük olduğunu belirtiyor.
 
8 katlı içinde dükkanlar var
 
Kentsel Dönüşüm Bölgesi İstanbul Kağıthane'de, Çağlayan'da yükselen Bumerang Ofis, eski fabrika alanından geliştirilen bir arazide konumlanıyor. Metrobüs hattına, E-5, TEM ve bağlantı yollarına, köprülere birkaç dakikalık mesafede bulunan Bumerang Ofis'ten Çağlayan Adliyesi'ne yürüyerek gidilebiliyor. 8 kattan oluşan projenin girişte bulunan dükkân ve ofisler 4 metre, normal katlardaki ofisler ise 3.50 metre tavan yüksekliğine sahip.     EMİNE AÇAR - BUGÜN 

Etiketler : Ev fiyatları , Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği , Kira , Bumerang

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman