Türkiye konut liginin zirvesinde

Türkiye konut liginin zirvesinde
Türkiye konut liginin zirvesinde
Türkiye, dünyada emlak fiyatlarının en hızlı artış gösterdiği ülkelerden biri haline gelirken, ekonomik krizin odağındaki ülkelerde ise fiyatlar ciddi düşüş gösterdi.
 
Global Emlak Rehberi (Global Property Guide) istatistiklerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye, geçen yıl konut fiyatlarında yaşanan yüzde 10,55 artışla dünyada Hong Kong ve Dubai Emirliği'nden sonra 3'üncü sırada yer aldı.
 
Emlak fiyatlarında 2012'de en yüksek artış yüzde 20,37 ile Hong Kong'da olurken, onu, yüzde 19,91 ile Dubai Emirliği izledi, Türkiye ise yüzde 10,55'lik artışla 3'üncü sıraya yerleşti.
 
Brezilya'nın Sao Paulo kenti, yüzde 9,40'lık artışla 4'üncü sırada kendine yer bulurken, Yeni Zelanda yüzde 8,55'lik artışla ilk 5'e girdi.
 
 
EKONOMİK KRİZ AVRUPA'DA GAYRİMENKUL FİYATLARINI DA VURDU
 
Küresel krizle mücadele eden ülkelerde gayrimenkul fiyatlarında keskin düşüşler yaşanırken, geçen yıl fiyatlarda en fazla gerilemenin görüldüğü yerler Avrupa'da oldu. Ekonomik krizin odağındaki ülkelerden Yunanistan'da gayrimenkul fiyatları, yüzde 15 düşüş gösterdi. Yüksek işsizlik ve kamu borcu ile mücadele eden İspanya, emlak fiyatlarının yüzde 13 ile en çok düştüğü 2'nci ülke oldu.
 
Fiyatlarda en hızlı düşüşün yaşandığı 3'üncü ülke, yüzde 9,52 ile Hollanda olurken, bu ülkeyi yüzde 8,80'le başkent Zagreb'te gayrimenkul fiyatlarında yaşanan gerilemeyle Hırvatistan izledi.
 
 
TÜRKİYE'DE EN ÇOK ARTIŞ ANTALYA'DA
 
Dünya emlak piyasasında son dönemde kendisinden daha çok söz ettiren Türkiye'nin, yurt içindeki konut fiyatlarına bakıldığında, en fazla artışın yaşandığı il yüzde 22,62'lik oranla Antalya oldu. Antalya'yı sırasıyla yüzde 19,42 ile İstanbul, yüzde 16,54 ile Adana, yüzde 16,07 ile İzmir, yüzde 13,92 ile Ankara, yüzde 9,42 ile Bursa takip etti.
 
Konut fiyatları, 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,5 oranında yükselirken, söz konusu dönemde yeni inşa edilen konutların fiyatları ise yüzde 12,5 oranında artış gösterdi.

Etiketler : Türkiye konut , Global Emlak , konut fiyatları , emlak piyasası , Konut

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman