Mimarlar, aile yapımıza uygun konut projeleri çizsin

Mimarlar, aile yapımıza uygun konut projeleri çizsin
Mimarlar, aile yapımıza uygun konut projeleri çizsin
 
Bugüne kadar Türkiye’nin her yöresinde aynı tip konutlar inşa eden TOKİ artık tasarımını değiştiriyor. Yöresel mimarili konutlar inşa etmeye başlayan TOKİ’nin  başkanından mimar ve mühendislere, “Türk aile yapısına uygun yeni konut projeleri tasarlamaları” daveti geldi. 
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün korunması, yöresel mimarinin geliştirilmesi için binalarda yeni tasarımlara gidiyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, mimar ve mühendislere “Türk aile yapısına göre konut projeleri tasarlama” çağrısı yaptı. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, “Türk aile yapısına göre konut, sektörün millete borcudur. Bu konuda bütün tasarımcı mimarlara, uzmanlara ve yapımcılara büyük görevler düşmekte.” açıklaması yaptı. Mimar ve Mühendis Dergisi’nde konut tasarımıyla ilgili görüşlerine yer verilen Ahmet Haluk Karabel, bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.
 
         Karabel, özellikle Başbakan’ın vurguladığı üç çocuk politikasının ülke nüfusunun gelecekteki niteliği, etkinliği ve zenginliği açısından önemli olduğunu kaydetti. Türkiye’deki çekirdek ailenin ortalama 5 kişi kabul edildiğine dikkat çeken Karabel, aile büyüklerini de içeren aile yapısı göz önüne alındığında konut çeşitliliği ve genişliğinin arz ve talebe bağlı olarak şekillendiğini söyledi. TOKİ olarak uygulamalarında benzer yolu takip ettiklerini anlatan Karabel, 2+1 konuttan 5+1 konuta ve müstakil köy evlerine kadar farklı bölgelerde ve ekonomik ulaşılabilirlikte çeşitli konutlar yaptıklarını söyledi. Karabel, “Gerek mevcut uygulamalarımızda gerekse kentsel dönüşüm çerçevesinde yapılacak konutlarda dış cephe ve iç plan ve kalite açısından daha uygun konutlar ve yaşam çevreleri oluşturmaya azami gayret gösterilecektir.” açıklaması yaptı. Karabel, gerek yöresel mimarileri gerekse tarih içinde kazanılmış ve kabul görmüş mimari birikim ve örneklerden faydalanarak, TOKİ olarak konutların dış cephelerinde yeni tarzlar oluşturmaya başladıklarını ifade etti. Ahmet Haluk Karabel, açıklamasında TOKİ’nin piyasadaki konumunu şöyle açıkladı: “TOKİ’nin görevi, ülkenin bütün konut ihtiyacını karşılamak değildir; konut açığının kamu eliyle düzenli ve planlı bir biçimde karşılanması için destek olmak, konut sahibi olamayacak durumdaki vatandaşlarımızın daha ucuz konut sahibi olmalarını sağlamak için alternatif modeller üreterek çözüm bulmak ve konut piyasasını gerekli noktalarda regüle etmektir.” TOKİ olarak tarihi eserler ve kültürel yapıların restorasyonu için kredi açtıklarını da belirten Karabel, 2013 yılı itibarıyla bina başına 115 bin lira restorasyon kredisi verdiklerini kaydetti....ZAMAN

Etiketler : Başbakanlık Toplu Konut İdaresi , Mimarlar , Karabel

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman