Altı ayda 210 bin arsa el değiştirdi

Altı ayda 210 bin arsa el değiştirdi
Türkiye'de büyüme ivmesi yeniden hareketlenirken, arsa satışları da hız kesmedi. Yılın ilk altı aylık döneminde yaklaşık 210 bin vasfı arsa olan taşınmaz satışı gerçekleşti. İşte illere göre rakamlar...
 
Arsa satışlarında ilk üç sırayı İstanbul, Ankara ve Antalya alırken, dikkat çeken şehirler ise Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, Tekirdağ ve Hatay oldu. 2013 yılının Ocak-Haziran döneminde İstanbul'da 30 bin 947 adet arsa el değiştirirken, aynı rakam başkent Ankara'da 18 bin 676'yı buldu. Antalya'da 9 bin 773 arsanın sahipliği değişirken, Gaziantep'te 7 bin, Hatay'da 4 bin 684, Şanlıurfa'da ise bu kapsamdaki 5 bin 790 taşınmaz el değiştirdi. Gaziantep arsa satışında yılın ilk altı aylık döneminde Bursa, Denizli, Diyarbakır, Kayseri, Kocaeli ve Mersin gibi büyükşehirleri geride bıraktı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın ilk altı aylık döneminde en az arsa değiştiren şehirler arasında Artvin zirvede yer aldı. Artvin'de Ocak-Haziran 2013 döneminde 118 vasfı arsa olan taşınmaz satışı gerçekleştirilirken, aynı rakam Rize'de 143 oldu. Aynı dönemde Hakkari'de 144, Bayburt ve Ardahan'da 161, Gümüşhane'de 175, Tunceli'de 229 arsa el değiştirdi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan elde edilen bilgilere göre yılın ilk altı aylık döneminde geçen yıla oranla arsa satışlarının hız kesmemesinde ekonomik toparlanmanın yanı sıra faizlerdeki düşüş etkili oldu. Bakanlık kaynakları yılın ikinci yarısında ise faizlerin düşük kalması ve ekonomik büyümenin hızlanması ile birlikte satışlarda önemli oranda artış olabileceğine dikkat çekiyor.
 
Konut, tarla ve arsa satışları devam ederken süreci hızlandıracak bir adım daha atılıyor. Türkiye genelinde kadastro çalışmalarının yüzde 99'unu tamamlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, güvenlik nedeniyle gidilemeyen yerleri de kapsamı alanına alıyor. Güvenlik, göç ve tarım arazilerinin ormana kalması gibi sebeplerle yapılamayan 375 birimde daha kadastro çalışmaları başlatılıyor. Bakanlık kaynakları Türkiye genelinde kadastro çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte arsa satışlarının artacağını dile getiriyor.
Kaynak: ZAMAN

Etiketler : Arsa satış , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Konut , tarla ve arsa satışları

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman