Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!

Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!
Türkiye'de gayrimenkullere konulan aile konutu şerhiyle yeni bir dönem başladı.
Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!Dişi kuşlar tapuya yuva kurdu!
Eş rızası olmadan gayrimenkuller üzerinde işlem yapılmasını önleyen düzenleme kapsamında geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi konulurken, 16 Ağustos itibarıyla bu sayı 3 kat artarak, 3 bin 700'e ulaştı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de gayrimenkullere konulan aile konutu şerhiyle yeni bir dönem başladı. Eşler birbirlerinin rızası olmadan artık aile konutunu ne satabilecek ne de ipotek ettirebilecek.
Geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi koyulurken, 2013'te 16 Ağustos itibarıyla bu sayı 3 kat artarak, 3 bin 700'e ulaştı.
Koyulan şerhlerde, bağımsız bölüm olarak ifade edilen daire ve dükkanlar ilk sırada yer aldı.
İstanbul'da ilk sırada
İşlemler, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yoğunlaştı. İstanbul'da 953, Ankara'da 432, İzmir'de 303 ve Adana'da 109 gayrimenkule aile şehri konuldu. Doğu ve güneydoğudaki iller ise uygulamaya fazla ilgi göstermedi.
 
Şerh işlemindeki aksaklıklar
Yeni Medeni Kanun ile 2002'de getirilen aile konutu şerhi düzenlemesi, yaşanılan mahkeme süreçleri nedeniyle kesintiye uğramıştı. İzmir'de Bölge İdare Mahkemesi'ne açılan dava sonrası Danıştay 10. Dairesi aile konutu düzenlemesinin yürütmesini durdurdu. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü davayı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna götürdü ve haklı bulundu.

Etiketler : gayrimenkull , İstanbul , tapu , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman