3. Boğaz köprüsü inşaatında köprü bacakları ortaya çıktı

3. Boğaz köprüsü inşaatında köprü bacakları ortaya çıktı
3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ İNŞAATINDA KÖPRÜ BACAKLARI ORTAYA ÇIKTI
İstanbul’da Avrupa Yakasında Garipçe ile Anadolu Yakasında Poyrazköy arasında inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü inşaatında köprü bacakları artık çıplak gözle görülebiliyor.
 yeni adıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yani 3. Köprü inşaatı Eylül 2013 itibariyle son durumunda köprü ayakları iyice belirginleşmeye başladı. 29 Mayıs 2015 tarihine kadar açılması planlanan 3. Köprü’de hem Poyrazköy, hem de Garipçe’deki inşaat alanlarında köprü bacakları artık çıplak gözle görülebilir seviyeye yükselmiş durumda.
 
Çevre yolları ile Kuzey Anadolu Otoyolu ile birlikte toplam maliyetinin 6 milyar doları bulması beklenen 3. Köprü’de Eylül ayı başında dikilen dev kule vinçlerde Eylül sonu itibariyle köprünün oturacağı ayaklarda hızlı bir ilerleme gözlemleniyor.
 
Tamamlandığında, 59 metre genişliği dünyanın en geniş asma köprüsü ünvanına sahip olacak olan 3. Boğaz Köprüsü, 1408 metrelik kuleden kuleye olan ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem tertibatı da bulunan en büyük ve 320 metrelik kule bacakları yüksekliğiyle de dünyanın en yüksek köprüsü olacak.
 
3-kopru-insaati-son-durum-eylul-ekim-2013-garipce.jpg
 
3. Köprü inşaatındaki en önemli kalem olan köprü bacakları Eylül 2013 sonu itibariyle henüz yaklaşık 20 metredeler. Bu köprünün bacakları yaklaşık 60 metre boyunca paralel yükselecek, 60 metreden 320 metreye kadarsa en tepede birleşecekleri şekilde birbirlerine yaklaşan bir rota izleyecekler. Böylece 3. Köprü bacakları uzaktan bakıldığında bir makas izlenimi doğuracak.   Kaynak .haber3  

Etiketler : 3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ , 3. Köprü inşaatı , Boğaz Köprüsü , Kuzey Anadolu Otoyolu , Poyrazköy , Garipçe

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman