Bankadan konuta faiz freni

Bankadan konuta faiz freni
Bankadan konuta faiz freni
Konut piyasası, yaz durgunluğunu bankaların faiz artırımı nedeniyle kıramadı. Bankalar, bir ayda faiz oranlarını üç kez yükseltince kredilerin taksitleri de 1.435 liraya kadar çıktı
 
Konut piyasasında yaz döneminde azalan satışlara bankalar da darbe vurdu. Finans kurumlarının faizleri sürekli artırması tüketicileri kararsızlığa itti. Bankaların bir ay içinde faiz oranlarını ortalama 0.05 puan artırdığı görüldü. Faiz artışı konusunda birbirleriyle yarışan bankalar, bir ayda üç kez üst üste kredi taksitlerine zam yapmış oldu. Finansbank eylülde bir hafta içinde konut kredisi faiz oranlarını iki kez değiştirdi. Onu Albarakatürk izledi. Banka, ekimde faiz oranlarını yeniden değiştirdiğini duyurdu. 
 
10 yılda oran % 1 
Bankaların faiz artırımıyla birlikte 21 bankanın (Halkbank, DD Mortgage, Yapıkredi, Denizbank, TEB, Türkiye Finans, Albarakatürk, Anadolubank, Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti, Tekstilbank, HSBC, İşbankası, Abank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Akbank, İngBank, Şekerbank, Fibabanka) verdiği 120 ay vadeli konut kredisi oranlarının ortalaması yüzde 1'e, 60 ay vadelilerin ise yüzde 0.97'ye çıktı. 
 
TAKSİT 1.435 TL 
Rakamlar eylülün son haftasıyla aynı düzeylerde kaldı. Konut kredisinde aylık taksitlerin bin 435 TL, faizin ise 72 bin 165 TL olduğu görüldü. Kredipazari.com'dan alınan bilgilere göre konut kredisi kullanan kişi sayısı 14 milyona yaklaşırken, kredi miktarı 209 milyar TL'ye ulaştı. 
 
Takibe uğrayan kredi azaldı 
2013 ikinci çeyrek döneminde kullandırılan tüketici ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan miktar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azalarak 411 milyon TL oldu. Takibe alınan kredilerde en büyük payı sırasıyla yüzde 38 ile ihtiyaç kredileri, yüzde 17 ile konut kredileri ve yüzde 5 ile taşıt kredileri aldı. 
 
1 ayda 3 kez arttı
Albarakatürk 100 bin TL, 120 ay vadeli kredide faiz oranını bir ayda yüzde 0.93'ten yüzde 1.04'e yükseltti. Böylece konut kredisinin taksit ödemeleri de arttı. Hesaplamalara göre bir ay içinde gerçekleşen 0.11 puanlık artışın tüketiciye aylık maliyeti 76 TL'yi buldu. 
 
En düşük oran hangi bankada?
En uygun faiz oranlarıyla kredi veren kuruluşlar arasında ilk sırada mortgage şirketleri bulunuyor. DD Mortgage yüzde 0.87 ile kredi verirken, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası yüzde 0.89 faiz oranıyla ikinci sırada. Abank yüzde 0.93, Kuveyt Türk yüzde 0.95, Halkbank'ta yüzde 0.97 ile kredi kullandırıyor. Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank faiz oranını yüzde 0.98 olarak belirlemiş durumda. Denizbank, TEB, Fibabanka ve ING Bank yüzde 0.99, Tekstilbank 1.01, Türkiye Finans ve Albaraka Türk 1.04, Akbank ile HSBC ise 1.05 ile işlem yapıyor. 
 
100 bin liralık kredide 20 bin tasarruf
Karşılaştırma sitesi Enuygun. com'un Baş Analisti Betül Sungurlu, konut kredisinde tüketicinin ne kadar tasarruf edebileceği hakkında ipucu verdi. Türkiye'de her ay 1.5 milyon kişinin bankalara konut kredisi taksiti ödediğini belirten Sungurlu, "Yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğu için, konut kredilerinin daha dikkatli karşılaştırılması gerekiyor. Konut kredisinde masraflar ve faizler olmak üzere toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapılmalı. Örneğin, 100 bin TL, 120 ay vadeli bir konut kredisinde bankalar arası karşılaştırma yapan tüketicinin 20 bin TL'ye varan tasarruf imkânı bulunuyor. Elbette kazanç miktarları, vade ve tutara ya da hangi bankadan yana tercih kullanıldığına göre değişiyor" dedi. 

Etiketler : Konut piyasası , Konut kredisi , konut kredileri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman