Emlak Konut'tan Halka Arz Başvurusu

Emlak Konut'tan Halka Arz Başvurusu
Emlak Konut'tan Halka Arz Başvurusu
Emlak Konut GYO ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmayı planlıyor. 
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Emlak Konut GYO, paylarının ikincil halka arzı gerçekleştirmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulundu.  Şirket ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmayı planlıyor.
 
1 Kasım 2013 tarihi itibariyle, Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmekte olan Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmaya hazırlanıyor. Şirket, Türkiye’nin sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak en büyük halka arzlarından biri olarak tarihe geçecek ikincil halka arz için, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu. 
 
Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde gerçekleştirilecek ikincil halka arzın yurtdışındaki liderliğini Merrill Lynch International üstlenecek. Söz konusu ikincil halka arzla birlikte şirket, 1 milyar 300 milyon lira nominal değerdeki hisseyi halka arz etmeyi planlıyor. 
 
Emlak Konut GYO daha önce 5-6-7 Haziran 2013 tarihlerinde söz konusu halka arz için talep toplayacağını açıklamış, ancak finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yatırımcıların etkilenmemesi için halka arzın ertelendiğini duyurmuştu. SPK’ya yeniden yapılan başvuruyla birlikte ikincil halka arz için yeni süreç başladı.
 
İzahname Güncellendi
 
Halka arzla ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yapılan değerlendirmede, uluslararası finansal piyasalarda olumluya dönen konjonktür nedeniyle, ertelenen söz konusu  halka arzın gerçekleştirilebileceği koşulların oluştuğunun görüldüğünü ve bu nedenle Emlak Konut İkincil Halka Arzı İşleminin yeniden gündeme geldiğini söyledi.
 
Kurum, “Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kurulu’nca 30.05.2013 tarihinde onaylanan izahnamenin güncellenerek, izahnamedeki ek ve değişikliklerin Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.06.2013 tarih ve 21/679 sayılı Kararı  ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 9'uncu maddesi çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulunca onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) 4 Kasım 2013 tarihinde (bugün) başvuru yapılmıştır” dedi. 
 
Gayrimenkulde 60 Yıllık Güvence
 
1953’te kurulmuş olan Emlak Konut GYO, 2002’de GYO statüsü kazanırken, 2010 yılında Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak paylarının ilk halka arzını gerçekleştirdi. 
 
2003 ile 2013 yılları arasında 78 binden fazla konut, 6000’e yakın ticari birimin inşaatını yaparak üretim rekoru kıran Emlak Konut GYO, kentlerin marka değerine katkıda bulunma konusundaki vizyonu çerçevesinde özel sektörle işbirliği halinde üretimini sürdürüyor. 
 
2012 yılının tamamında 9 bin 100 adet bağımsız bölümün satışından 3 milyar 423 milyon lira ciro elde eden şirket, 30 Eylül 2013 tarihi itibariyle toplam 4 milyar 281 milyon 855 bin liralık hasılat elde etti. 
 
Satışa çıkardığı projelerine rekor taleplerle karşılaşabilen Emlak Konut GYO’un, Ekim ayı başında 1000 konut için kura çekimi yapılan Başakşehir Evleri’ne, 25 bin 256 kişi başvurdu. Geleceğin kentlerine model oluşturacak projeleri bir bir hayata geçiren şirket, son olarak Bursa Osmangazi’deki 62 bin metrekarelik arsasını 26 Kasım’da ihaleye çıkarıyor.  
 
Emlak Konut GYO İletişim Bilgileri:
 
Web: http://www.emlakkonut.com.tr/
 
Tel: (216) 579 15 15

Etiketler : Emlak Konut GYO , Emlak Konut , Sermaye Piyasası Kurulu

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman