38 saniyede bir emlak satılıyor

38 saniyede bir emlak satılıyor
Sahibindex verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde sahibinden.com'a 2 milyon 113 bin 610 adet emlak ilanı verilirken, Türkiye genelinde her 38 saniyede 1, saatte 95 ve günde 2 bin 289 adet emlak satıldı ya da kiralandı. Yılın ikinci çeyreğine oranla satış ve kiralama rakamlarında yüzde 6 oranında artış gözlendi.
 
210 BİN ADET EMLAK SATILDI 
 
Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com'un 2013 yılının üçüncü çeyrek sahibindex emlak verileri açıklandı. sahibinden.com'da üçüncü çeyrekte 'emlak' ana kategorisinde yayınlanan ilanlarının sayısı 2 milyon 113 bin 610'a ulaştı. Üçüncü çeyrekte toplamda 210 bin 609 adet emlak satıldı ya da kiralandı.
 
Verilere göre, 1 Temmuz - 30 Eylül 2013 tarihleri arasında sahibinden.com'a günde ortalama 22 bin 974 adet yeni emlak ilanı girildi. sahibinden.com aracılığı ile üçüncü çeyrekte her 38 saniyede 1, saatte 95 ve günde 2 bin 289 adet emlak satıldı ya da kiralandı.
 
Yılın ikinci çeyreğine oranla satış ve kiralama rakamlarında yüzde 6 oranında artış yaşanırken, geçtiğimiz çeyreğe oranla 2 saniye daha hızlanılarak 38 saniyede 1 satış ya da kiralama yapıldı. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının üniversite sınav sonuçlarının açıklandığı ve memur atamalarının tamamlandığı aylar olması nedeniyle, kiralama ve satış oranlarında artış yaşandığı tahmin ediliyor.
 
Türk halkının bina özelliklerindeki tercihi yine değişmedi 
 
Sahibindex verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde Türk halkının en çok tercih ettiği konut tipi bir kez daha yeni inşa edilmiş binada, ikinci katta yer alan, doğalgaz ile ısınan ve 3+1 odaya sahip daireler oldu. Kiralık dairelerde 120 m2'lik daireler talep görürken, satılık dairelerde ise tercih 90 m2'lik konutlardan yana oldu.

Etiketler : sahibindex emlak verileri , konut , satış emlak

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman