Torunlar GYO, faaliyet kârını %30 artırarak 101 milyon TL’ye yükseltti

Torunlar GYO, faaliyet kârını %30 artırarak 101 milyon TL’ye yükseltti
Torunlar GYO, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2013 yılının ilk dokuz ayında faaliyet kârını yüzde 30 oranında artırarak 101 milyon TL’ye yükseltti.
 
Portföy değeri 4 milyar 858 milyon TL, piyasa değeri ise 1 milyar 695 milyon TL olan Torunlar GYO, hisselerindeki yabancı yatırımcının payını da artırdı. Torunlar GYO’nun 2012 yılı sonunda yüzde 40,9 olan yabancı yatırımcı payı, 2013 yılı ilk dokuz ayında yüzde 44,6’ya ulaştı. 
 
AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip Torunlar GYO, 2013 yılının ilk dokuz ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre; Torunlar GYO 2013 yılının ilk dokuz ayını 2 milyar 781 milyon TL net aktif değer ve 4 milyar 858 milyon TL portföy değeri ile kapattı. 2013 yılının ilk dokuz ayında Torunlar GYO, faaliyet performansını gösteren vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını (VAFÖK/EBITDA) bir önceki yıla göre yüzde 29,7 artırarak 100.9 milyon TL’ye çıkardı. Ancak nakit çıkışı gerektirmeyen 115.4 milyon TL kur farkı giderinin etkisiyle dönemi 15.7 milyon TL zararla kapattı. 
 
Torunlar GYO, ilk dokuz ayda bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 40,5 artırarak 159.6 milyon TL satış geliri elde etti. Satış gelirlerinin yüzde 30,7’sini konut, kalanını ise AVM gelirlerinden elde eden Torunlar GYO, perakende piyasasındaki durgunluğa rağmen AVM kira gelirlerinde geçen yıla oranla yüzde 9,7 artış kaydetti. 
 
Şirketin 2013 yılı ilk dokuz aylık değerlendirmesi ve projeleri ile ilgili bilgi veren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun; “Türkiye’nin en değerli ‘marka şehri’ İstanbul’un önemli lokasyonlarında Torunlar GYO projeleri sırayla yükseliyor. Bu dönemde 349.1 milyon TL yatırım yaptık. İstanbul’un merkezinde Torun Center ve Torun Tower projelerinin inşası planlandığı gibi devam ediyor. Her iki projemizin yatırımcılardan gördüğü ilgi ve talep, Torunlar GYO olarak doğru lokasyonlarda ve değer katan projeler geliştirdiğimizin önemli bir kanıtı oldu. Projemizden konut ve ofis alan yatırımcılarımıza söz verdiğimiz gibi Mall of İstanbul’da Kasım sonu itibariyle daire teslimlerine başlamaya hazırlanıyoruz. Mall of İstanbul alışveriş merkezimizi ise 2014 yılının ilk çeyreğinde açmak üzere kiralama çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi. 
 
Torunlar GYO portföyüne dahil olan ve proje geliştirme çalışmaları devam eden projelerle ilgili de bilgi veren Torun “Paşabahçe arazisi için İstanbul Boğazı’na yakışır bir turizm projesi geliştirmek adına çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Kentsel dönüşüm kapsamında ihalesini kazandığımız Eyüp’teki arazi için, KİPTAŞ ile işbirliğine girerek gerçekleştireceğimiz projenin başlama vuruşu için de geri sayımımız başladı. Her iki projenin inşaat izinlerini yılsonuna kadar alarak 2014’ün ilk çeyreğinde inşaatına başlamayı planlıyoruz. Maltepe’de bulunan arazimizde ise modern bir kent yaşamının imkânlarını sunan bir konut projesi için hızla çalışıyoruz ve yılsonuna kadar projeye başlamak istiyoruz” dedi. 
 
“3. Çeyrek hem kira gelirlerinde hem de konut satışlarında en iyi performans gösterdiğimiz dönem oldu” 
 
Aziz Torun, “Üçüncü çeyrekte aylık kredi faizlerinin %0,91’e çıkması ve ikinci çeyreğe göre TL’nin USD’ye karşı %5.5 ve €’ya karşı %9.4 değer kaybetmesi karşısında, satış gelirlerimizin ivmesinde bir düşüş görmedik. Aksine bu dönem ilk iki çeyreğe nazaran en yüksek kira geliri ve konut satış gelirine ulaştığımız dönem oldu. Beş AVM’miz %100’e yaklaşan doluluk oranlarıyla geçen yılın %10.3 üzerinde 762 milyon TL ciro gerçekleştirdi. Teslime yaklaşan Mall of İstanbul projemiz yoğun ilgi görüyor. Şu an itibariyle projenin yüzde 28.1’ini yabancılara sattık. Mall of İstanbul projesinin m2 olarak konutta %82’sini ve ofiste %72.7’sinin ön satışını tamamladık ve 478.5 milyon TL taahhütlü ön satış geliri elde ettik. Eski Ali Sami Yen arazisi üzerinde yükselen Torun Center projemizde ise 2013’ün ilk dokuz ayında 144.2 milyon TL ön satış geliri elde ettik. Korupark 3 projesinde 678 daireden 399 adedinin kesin satışını tamamladık. Torun Tower projesinde ise binanın tamamını ya da büyük metrekarelerini kiralamak isteyen önemli ulusal ve uluslararası şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. 
 
“Yatırım ihtiyaçlarımız için iki ulusal banka ile toplam 610 milyon Dolar’lık kredi antlaşması imzaladık”
 
Torunlar GYO’nun 2013 yılı finansal rakamlarıyla ilgili bilgi veren Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, “Şirketimiz güçlü özsermayesi, uzun vadeli, dengeli ve düşük maliyetli finansman yapısı ile yatırımlarını kesintisiz sürdürmektedir. Torunlar GYO olarak faaliyetlerimizin yüzde 49’unu öz kaynaklarımız ile finanse ediyoruz. Üçüncü çeyrekte iki ulusal banka ile ilerideki yatırım ihtiyaçlarımız için toplam 610 milyon USD kredi anlaşması imzaladık ve döviz rezervlerimizi kuvvetlendirdik. Bilanço büyüklüğümüz %26.2 artışla 5.7 milyar TL’ye çıktı. Satışlardaki artış ve masraflarımızda kontrollü bir yaklaşımla faaliyet karımızı %29.7 artışla 100.9 milyon TL’ye çıkardık. Bu dönemde ortaya çıkan kur farkı gideri gelecek yıl kur farkı geliri olarak tersine dönecektir” değerlendirmesinde bulundu. 
 
Projelerin iş planına uygun şekilde gerçekleştiğini ve buna paralel yabancı yatırımcının hisseye talebinin de arttığının altını çizen Kazanç, “2012 sonunda Torunlar GYO’nun serbest dolaşımdaki hisselerinde yüzde 40,9 olan yabancı yatırımcı payı, 2013 ilk dokuz ay sonunda yüzde 44,6’ya yükseldi. Yabancı yatırımcı hissede ilk 9 ayda 10.7 milyon USD net alım yaptı. Böylece Torunlar yabancı nezdinde BIST’in en çok talep gören 19’ncu hisse senedi oldu. Torunlar GYO’nun İMKB’de işlem gören GYO’lar arasındaki pazar payı ise yüzde 9,9’dur” dedi.

Etiketler : Torunlar GYO , SPK , Torunlar , AVM

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman