Hane gelirinin yüzde 30’u kiraya gidiyor.

Hane gelirinin yüzde 30’u kiraya gidiyor.
Sık taşınanlar dikkat!
 
Merkez Bankası araştırmasına göre, sık sık konut değiştiren kiracılar daha yüksek kira ödemek zorunda kalıyor. Yukarı yuvarlama alışkanlığı kira ücretlerini artırıyor. Hane gelirinin yüzde 30’u kiraya gidiyor.
 
Merkez Bankası, Türkiyeídeki ev sahibi-kiracı ilişkilerinin enflasyona etkilerini araştırdı, ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre, ev sahipleri uzun süre oturan kiracısına yüksek zam yapamıyor. Kira artışlarında sık kullanılan yuvarlama yönteminin faturası kiracıya çıkıyor.  
 
3 EVDEN 2'Sİ...
Bugün'ün haberine göre, Merkez Bankası bu sonuçlara Enflasyon Raporu’nda yer alan, “Türkiye’de Konut Kiralarında Katılık Derecesi” araştırmasında ulaştı. Araştırmada, kiracıların toplam hanehalkı gelirinin yüzde 30’unun, hane reisi gelirinin ise yaklaşık yüzde 50’sinin kira ödemesine gittiğine dikkat çekilirken, kiradaki konutların sadece yüzde 31,5’inde yıldan yıla fiyat değişimi yaşanmıyor. Geri kalan üçte ikisinde ise kiracılar yeni döneme kira artışıyla girmek zorunda kalıyor. Kira fiyatlarındaki değişim özellikle kiracısı değişen konutlarda yüksek düzeylere ulaşırken, kiracısı değişmeyen konutlarda fiyat değişimi sınırlı kalıyor.
 
KRİZLER KİRA FİYATLARINI ARTIRIYOR
Araştırma kriz dönemlerinde kiracı ile ev sahipleri arasında adeta güvensizlik yaşandığını da ortaya koydu. Araştırmaya göre, kriz dönemi olan 2008-2009 döneminde hem kiracısı değişen hem de değişmeyen konutlarda fiyat değişiminde artış yaşandı. Bu durumun yüksek belirsizlik nedeniyle fiyat değişimlerinde kira piyasasında konsensüs oluşamamasından kaynaklandığı belirtilen araştırmada, “Kriz dönemlerinde yukarı yönlü fiyat ayarlamalarının oransal olarak artması, kiracısı değişen konutların kiralarında nominal katılığın önemli ölçüde azalmasına bağlanabilir. Bir başka deyişle, büyük ölçekli şoklar kiracısı değişen konutların kiralarına hızlı bir şekilde yansıtılmaktadır” denildi.
 
Merkez Bankası analizinde, mevcut kiracı ile devam edildiği durumlarda kiracı-ev sahibi müzakerelerinde çeşitli sebeplerden ötürü fiyat değişimlerinin daha makul düzeylerde belirlendiği sonucuna ulaşıldığı belirtilirken ‘yuvarlama’ uyarısı da yapıldı. Araştırmada, kira ayarlamalarında yuvarlama uygulamasının çok sık kullanıldığı ve bunun da kiralarda artışa yol açtığı belirtildi.  
 
GELİRİ ARTAN KİRACI EVİNE BAĞLANIYOR
Araştırmaya göre, hanehalkı reisinin gelirindeki yüzde 10íluk bir artış, kiracısı değişmeyen konutlarda zammı beraberinde getirirken, ev değiştirme ihtimalini yüzde 2 oranında düşürüyor. Araştırmada, “Yüksek gelir grubu ev değiştirmektense artan maliyete katlanmakta ve daha uzun dönemli kontratlara eğilim göstermektedir” denildi. Habertürk

Etiketler : Merkez Bankası , Enflasyon Raporu , kira ücretleri , kiracı ev sahibi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman