Vaditepe projesinin 2. etabı için hazırlıklara başladı.

 Vaditepe projesinin 2. etabı için hazırlıklara başladı.
Kiptaş bir ay önce 1. etapını satışa çıkardığı 2638 konutu satınca Vaditepe projesinin 2. etabı için hazırlıklara başladı. Vaditepe'nin 2638 konutluk 1. etabına 2000 müracaat aldıklarını belirten Kiptaş genel müdürü İsmet Yıldırım Vaditepe'de 1300 konutluk 2. etap satışlarını bir ay içinde başlatacaklarını söyledi.
 
Yaklaşık bir ay önce satışa çıkardığı 4 bin konutluk Vaditepe projesinde büyük bir taleple karşılaşan Kiptaş, yeni etabı satışa çıkarmak için çalışmalara başladı. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, projenin ilk etabında 2 bin 628 konutu satışa çıkardıklarını belirterek, 2 bin konut için müracaat aldıklarını açıkladı. Bu taleplerin de çok büyük oranda oturumculardan geldiğini dile getiren Yıldırım, projenin ikinci etabında ise 1300 konutu bir ay içinde satışa çıkarmayı planladıklarını söyledi.
 
Bu konutları memurların ihtiyacına göre tasarladıklarını ifade eden Yıldırım, “Çok fazla talep alıyoruz. SGK, kaymakamlık, emniyet ve hatta Ankara’dan Meclis çalışanlarından bile talep var. Eğer gelen talep konut satışlarından fazla olursa kura çekeceğiz” dedi. İsmet Yıldırım, Vaditepe’nin ilk etabında 120 metrekarelik 2+1 daireler yaptıklarını anlatarak, “Memurlar için planladığımız ikinci etapta ise 93 metrekarelik 2+1′ler var. Haliyle fiyatlar çok daha uygun olacak” dedi.
 
2 BİN KONUTLUK PROJE YOLDA
İsmet Yıldırım, bu tür projelerden elde edilen gelirle dar gelirli vatandaşlar için konutlar ürettiklerinin de altını çizerek, bu kapsamda seçimden önce yeni projeleri hayata geçireceklerini açıkladı. Esenyurt, Hadımköy bölgelerinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Yıldırım, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın talimatı üzerine ucuz konutlar için arsa araştırmalarımız sürüyor. 1000-2000 konutluk projelere bakıyoruz. Bunları dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik yapacağız ve seçimlerden önce satışa çıkaracağız” dedi.
 
‘Aidatlarımız çok düşük’
İsmet Yıldırım, Kiptaş’ın düşük bir aidat politikası izlediğini söyledi. Yıldırım, “Türkiye çapında 130 bin konutun yönetimini yapıyoruz. Dünyada bile bu kadar büyük bir ölçekli şirket olduğunu sanmıyorum. Yılların verdiği deneyimle siteleri çok uygun fiyatlara yönetiyoruz. Mesela Başakşehir’de diğer projelere göre Kiptaş’ın sitelerinde aidatlar yüzde 30-40 daha ucuz” dedi.
 
‘Bizden alan kazanıyor’
Projelerle ilgili açıklama yapan İsmet Yıldırım, Kiptaş’tan konut alanların çok iyi prim elde ettiğini belirterek, “Bizim projelerimiz en az yüzde 100 kazandırıyor” dedi. Birçok projede yüksek prim yakaladıklarını anlatan Yıldırım, şu örnekleri verdi:
“Zeytinburnu’ndaki İstanbul Veliefendi projemiz 1′e 1.5 kazandırdı. Yeni şehir parkıyla orada fiyatlar yüzde 30 arttı. Başakşehir’deki Metrokent’te 2 kat artış yaşanırken, Ümraniye Tepeüstü’ndeki Yeşilvadi’de 3 kat artış yaşandı. TEM’in kenarındaki Finanskent’te ise 1 kat artış yaşandı. Son projemiz Bahçeşehir’deki Vaditepe’de ise yüzde 100 prim bekliyoruz.”
 
‘Konutta 100 mİlyar $’lık potansİyel saklı duruyor’
2013 yılının sonu yaklaşırken gayrimenkul sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Türkiye gayrimenkul piyasasının yıllık işlem hacminin kentsel dönüşüm, 2B ve bireysel-kurumsal yabancı yatırımların artmasıyla 50 milyar dolardan 100 milyar dolara yükselebileceğini kaydetti.
Türkiye ekonomisinde büyümeye paralel olarak inşaat sektörünün ilk çeyrekte 5.9, ikinci çeyrekte 7.6 büyüme kaydettiğini hatırlatan Özen Kuzu, büyümenin devam edeceğine inandığını, gelecek yıllarda kentsel dönüşümün itici gücünün gayrimenkul ve inşaat sektöründeki pozitif etkisinin artarak süreceğini vurguladı.
Kentsel dönüşümün piyasalara ve gayrimenkul sektörüne olumlu etkisinin yadsınamayacağına değinen Özen Kuzu, dönüşüm sonrası tüm gelir gruplarının bir arada yaşayabileceği kentlerin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.
‘İhtiyaç artıyor’
 
2015′te kentleşme oranının yüzde 79′a, kentli nüfusunun da 55.7 milyondan 61 milyona ulaşmasının öngörüldüğüne değinen Özen Kuzu, bu veriler ışığında önümüzdeki 10 yıllık süreçte Türkiye’nin konut ihtiyacının 550-600 bin civarında olduğunu, buna yıkılıp yenilenecek 300-400 bin konut eklendiğinde bu sayının 850 bin ila 1 milyon arasında olacağını söyledi.
Her villaya özel 125 m2′lİk bahçe
Sarıyer, Zekeriyaköy’de hayata geçirilen Gravür Zekeriyaköy Villaları, Gravür İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 2 blokta toplam 4 villadan meydana gelen Gravür Zekeriyaköy’de teslimler Eylül 2014′te başlayacak. 225 metrekare konut alanı ve 125 metrekare bahçesi bulunan villalar, Maslak’a 15 dakika mesafede konumlanıyor. Projede her villanın kendine ait geniş bahçeleri yer alıyor. Bahçe büyüklükleri 120 metrekare olan villaların açık otoparkları bulunuyor.
Akıllı ev teknolojisi ile donatılan projede dairelerin kontrolü uzaktan sağlanabiliyor.
 
Arsayı TMSF’den aldı
İsmet Yıdırım, projenin yapıldığı projenin 285 dönümlük arsasını 7-8 yıl önce TMSF’den satın aldıklarını vurgulayarak, “Toplamda yaklaşık 4 bin konut planlıyoruz. 285 bin dönümde 4 bin konut oldukça az. Emsal yüksek değil, oldukça ferah bir proje oldu” diye konuştu.
Projenin arsa maliyetinin yüksek olması nedeniyle alt gelir grubuna hitap edemediklerini dile getiren Yıldırım, “Burada orta sınıfa hitap ettik. Projeden arsa payı hariç yüzde 15 kazanç beklentimiz var” dedi.
 
Yeni gelişme aksında
İsmet Yıldırım, projenin en önemli özelliklerinden birinin lokasyonu olduğunun altını çizerek, orta vadede bölgenin çok iyi bir ivme yakalayacağını söyledi. 3. Köprü bağlantı yolları, Kanal İstanbul ve Marmaray’ın projeye ve bölgeye büyük değer katacağını ifade eden Yıldırım, Başakşehir Metrosu’nun da 2019′dan sonra bölgeye gelmesinin planlandığını söyledi.
 
Bu yatırımlar ışığında Bahçeşehir’in hızla kabuk değiştireceğine işaret eden Yıldırım, “Yakın coğrafyadaki Başakşehir hızla gelişti. Altınşehir’de dönüşüm olacak. Bölgeyi içine alan Yenişehir projesiyle birlikte bölge hızla gelişecek. E-6′nın sağında kalan aks kentin yeni yüzü olacak. Bu alanlarda her türlü ihtiyaçların karşılanacağı alanlar ve altyapı hayata geçiriliyor” dedi.

Etiketler : Kiptaş , Vaditepe projesi , İsmet Yıldırım , konut , kiptaş proje

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman